Płytki zewnętrzne są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych. Z tego powodu bardzo istotne jest, by były odporne na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak między innymi mróz. Poza tym płytki zewnętrzne powinny być antypoślizgowe, estetycznie się prezentować i współgrać z elewacją oraz ogólnym wystrojem. Wszystkie te aspekty łączą w sobie płytki klinkierowe, przez co idealnie nadają się na schody zewnętrzne czy taras. Jakie jeszcze zalety mają płytki klinkierowe?

Płytki klinkierowe i ich szerokie zastosowanie

Płytki klinkierowe są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Z tego powodu znajdują zastosowanie na wielu nawierzchniach i w różnych warunkach. Najczęściej są stosowane na tarasach i balkonach, gdyż to właśnie tam płytki poddawane są działaniu zmiennej pogody i opadów. Jako okładzina zewnętrzna na elewację budynku, do wykończenia schodów czy jako wykończenie parapetu idealnie nadaje się klinkier od sprawdzonych producentów, przykładowo klinkier Paradyż, który w swoim asortymencie posiada Dekordia. Firma ta oferuje szeroki wybór płytek klinkierowych, ceramicznych i wielu innych. Poza tym w sprzedaży znajdują się elementy wyposażenia domu, meble, brodziki, grzejniki i baterie łazienkowe.

Płytki klinkierowe doskonale sprawdzają się również wewnątrz domu na podłogach i ścianach kuchni czy salonu. Bardzo ciekawym i modnym rozwiązaniem jest łączenie jednakowych płytek zarówno na podłodze, jak i na parapecie oraz elewacji. Pozwoli to uzyskać spójną i elegancką aranżację tarasu.

Płytki klinkierowe – zalety 

Płytki na taras powinny być przede wszystkim antypoślizgowe, ponieważ każdego dnia są wystawione na działanie deszczu, śniegu czy mrozu. Płytki klinkierowe wyróżniają się właściwościami antypoślizgowymi, które zapewniają bezpieczeństwo przed potencjalnym upadkiem lub poślizgnięciem. Są także bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne – ich nasiąkliwość wynosi maksymalnie 3%. W związku z tym klinkier można zaliczyć do materiałów mrozoodpornych, na które wpływu nie ma wilgoć i duże wahania temperatur. Poza tym nawet intensywne działanie promieni słonecznych nie wpływa na zmianę ich wyglądu.

Płytki klinkierowe charakteryzują się również ogromną trwałością, a co za tym idzie dużą odpornością na ścieranie. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli chodzi o płytki na taras, gdzie ryzyko uszkodzenia lub zarysowania powierzchni jest znacznie większe niż w pomieszczeniach domowych. Dzięki wspomnianym cechom płytki klinkierowe są także łatwe w utrzymaniu w czystości i konserwacji. Środki przeznaczone do ich pielęgnacji można nabyć w dowolnym sklepie oferującym chemię gospodarczą.

Duży wybór kolorów i kształtów płytek klinkierowych

Ogromną zaletą płytek klinkierowych jest ich naturalna estetyka i szeroka gama produktów. Kolor klinkieru zależy od doboru surowców, z których jest wykonany, a także od pokrywającego powierzchnię nadruku i szkliwa. Najczęściej spotykany jest klinkier w różnych odcieniach brązu i czerwieni, ale na rynku można znaleźć również modele w kolorystyce szarości, bieli i czerni. Duży atut płytek klinkierowych stanowi także różnorodność kształtów. Mogą występować w formie kwadratów, rombów, trapezów, prostokątów, a nawet płytek sześciokątnych, czyli heksagonów. Oznacza to, że płytki klinkierowe można dopasować do każdej aranżacji i upodobań.