Dzięki prostej aplikacji i wysokiej skuteczności pianki pistoletowe stały się jednym z najchętniej wybieranych materiałów do wykonywania uzupełnień i izolacji w wielu pracach budowlanych. Jak wybrać odpowiedni produkt? Sprawdźmy!
Rodzaje pianek poliuretanowych
Pianki poliuretanowe to bardzo rozbudowana kategoria polimerów wykorzystywanych przede wszystkim w budownictwie, ale również przemyśle czy motoryzacji. Ich wspólną cechą są dodatki, które wywołują efekt spienienia. Pianka poliuretanowa dzięki nim jest w stanie znacząco zwiększać swoją objętość, idealnie dostosowując się do kształtu szczeliny, która ma zostać uzupełniona. Przyjmują jednak różne postaci.
Na rynku dostępne są z jednej strony pianki jednoskładnikowe, jak i dwuskładnikowe. Ten pierwszy produkt – ze względu na ograniczoną ekspansywność pianki – znakomicie sprawdzi się w zdecydowanej większości zastosowań, a jego podstawową zaletą jest niezwykle proste użycie. Pianki pistoletowe nie wymagają zastosowania dodatkowych narzędzi, aplikacja jest intuicyjna i przebiega błyskawicznie.
Jak wybrać idealną piankę pistoletową do każdego projektu
Oczywiście w każdym przypadku warto stawiać na sprawdzone produkty wybierane przez profesjonalistów. Przyjrzyjmy się cechom pianki pistoletowej Lakma SPEC, o której możesz przeczytać na tej stronie: https://lakma.pl/spec_pianka_pistoletowa,pid-2789. Oto jej najważniejsze zalety:
- Jednokomponentowa piana i niskoprężna formuła: aplikacja jest prosta i nie wymaga zastosowania dodatkowych narzędzi. Ograniczona ekspansja pianki sprawia, że będzie idealna np. w popularnych pracach montażowych i będziesz w stanie elastycznie dostosowywać objętość pianki do potrzeb.
- Doskonała przyczepność: pianka pistoletowa wykazuje bardzo dobrą przyczepność do szerokiego zakresu materiałów budowlanych, w tym do drewna, materiałów drewnopochodnych, podłoży mineralnych (cegła, beton, gips) czy metalu.
- Odporność termiczna: po pełnym utwardzeniu pianka jest odporna na temperatury od -50°C do +90°C, co sprawia, że jest odpowiednia do zastosowania w różnych warunkach klimatycznych.
- Wszechstronność zastosowania: pianka poliuretanowa może być używana w szerokim zakresie prac: od montażu stolarki okiennej czy drzwi przez izolację cieplną aż po uszczelnianie przestrzeni konstrukcyjnych.
- Stabilność wymiarowa: po aplikacji i utwardzeniu w optymalnych warunkach pianka zachowuje stabilność wymiarową, co jest istotne dla zachowania trwałości i skuteczności izolacji.
- Szybkie utwardzanie: pianka tworzy naskórek w ciągu 5-12 minut w zależności od warunków, co przyspiesza prace montażowe. Pełne schnięcie pianki pistoletowej zajmuje ok. 24 godzin.
- Bezpieczeństwo użycia: pianka poliuretanowa jest bezpieczna, a aplikator w formie pistoletu ułatwia korzystanie z preparatu.
Kluczowe aspekty, które wpływają na jakość izolacji pianką
Jak widzisz, możliwości zaawansowanych pianek poliuretanowych są naprawdę spore i przydają się w wielu zastosowaniach. Aby efekt był trwały, poza doborem odpowiedniej pianki pistoletowej, musisz zwrócić uwagę na kilka czynników:
- Przygotowanie powierzchni: powierzchnia, na którą będzie aplikowana pianka, musi być dokładnie oczyszczona z kurzu, oleju, tłuszczu, rdzy i innych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia mogą obniżyć przyczepność, co wpływa na jej trwałość i właściwości izolacyjne. Zwróć uwagę, że pianka nie zapewni przyczepności do silikonu, teflonu, polietylenu czy polipropylenu.
- Zwilżenie powierzchni: pianki jednoskładnikowe wymagają wilgoci do prawidłowego utwardzania. Zwilżenie powierzchni przed aplikacją może przyspieszyć proces utwardzania i poprawić przyczepność.
- Temperatura: temperatura puszki powinna wynosić ok +20°C. Do pracy możesz przystąpić w temperaturze od -10°C +30°C.
- Szerokość szczeliny: w przypadku szczelin szerszych niż 5 cm konieczne będzie zastosowanie dodatkowych warstw pianki poliuretanowej – najpierw zwilż jednak poprzednie warstwy.
- Czas utwardzania: zapewnienie odpowiedniego czasu na utwardzenie pianki jest istotne dla uzyskania pełnych właściwości izolacyjnych. Przyspieszanie tego procesu może obniżyć skuteczność izolacji.
- Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi: po utwardzeniu pianka będzie wymagać dodatkowej ochrony przed promieniowaniem UV.
Pianka pistoletowa do izolacji – co musisz wiedzieć przed zakupem?
Ważną rolę odgrywają odpowiednie warunki przechowywania pianki. Produkt zachowuje trwałość przez 12 miesięcy, jednak niewłaściwie przechowywany może wcześniej utracić swoje właściwości. Umieść go w pozycji pionowej w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura od +5°C do +35°C. Nigdy nie używaj preparatu przeterminowanego, nawet jeśli nie był wcześniej otwierany.