Coraz częściej architekci wnętrz stosują panele szklane do wystroju wnętrz kuchennych. Panel szklany jest bardzo dekoracyjny, ale także niezwykle funkcjonalny. Naturalne szkło jego połysk w połączeniu z dobrze dobraną grafiką tworzą niepowtarzalne dekoracje. Zależy Ci na oszałamiającej dekoracji w kuchni? – panel szklany w kuchni wart przemyślenia.
Jakie szkło należy wybrać do wykonania panelu szklanego ?
Panel szklany musi być wykonany ze szkła min. 4mm grubości, hartowanego, brzegi oszlifowane. W kuchni szkło jest narażone na skoki temperatur, dlatego jeśli jest montowane przy kuchenkach, zaleca się szkło hartowane o grubości 6mm. Należy także zastanowić się nad doborem rodzaju szkła. Możesz wybierać – do wyboru masz szkło typu float lub szkło typu optiwhite. Szkło float jest przeźroczyste, ale charakteryzuje się lekko zieloną poświatą. Ta zielona poświata powoduje ze grafika jest lekko przyciemniona i ma lekko zielonkawy poblask. Natomiast szkło optiwhite jest przeźroczyste i bezbarwne, dzięki czemu grafika ma dokładnie taki kolor jaki jest zapisany w pliku graficznym. Niestety szkło optiwhite wymaga specjalnej obróbki i dlatego jest trochę droższe.
Jak się montuje szkło między szafkami w kuchni.
Najłatwiej jest zamontować panel szklany na specjalny sylikon. Musi to być jednak sylikon bezkwasowy, przeznaczony do mozaiki szklanej i luster. Sylikon wiąże się ok 48 godzin.
Panele szklane w przestrzeniach kuchennych można też montować na śruby. Montaż na śruby jest droższy. Wymaga wiercenia otworów w szkle i akcesoriów tj. śrub. Standardowo, jeżeli panel ma długość ponad 150 cm należy go montować na 6 śrub. Dlatego standardowo w kuchni przeważa montaż na sylikon. Montaż na śruby lub dystanse często wykonuje się montując panele w salonach. Metalowe elementy pięknie podkreślają industrialny wystrój pomieszczeń.
Jakie rozwiązanie jest lepsze do zastosowania w kuchni? Szkło między szafkami, czy płytki ceramiczne?
Szkło w kuchni przy współudziale drugiej osoby można zamontować we własnym zakresie. Na pewno jest to tańszy montaż niż montaż płytek ceramicznych przez glazurnika. Producent paneli szklanych na pewno udzieli Ci wskazówek jak prawidłowo zamontować panel szklany, przekaże dokładną instrukcję montażu. Jeśli chodzi o wzornictwo to właściwie Kupujący ma do dyspozycji wybór spośród milionów wzorów grafik. Wzornictwo płytek ceramicznych jest bardziej ograniczone. W przypadku glazury, między płytkami są pozostawione szpary tzw. fugi, które z czasem zmieniają swój kolor i brudzą się. Brudne fugi stanowią nie lada wyzwanie. Ciągłe ich czyszczenie to nie jest miła praca. Natomiast szkło w kuchni to także wygoda w utrzymaniu czystości w kuchni. Przede wszystkim nie mamy fug, chociaż należy pamiętać, że skraplająca się para pozostawia ślady na szkle, ale umycie szkła płynem do tego przeznaczonym jest dziecinnie łatwe.
Jakie wzory grafik najlepiej stosować w kuchni? Jak połączyć wzór szkła między szafkami z pozostałymi ścianami kuchni?
TOP 5 wzorów na panel szklany do kuchni
1/Panel szklany do kuchni z motywem dziko rosnących kwiatów na łące
Kolorowe kwiaty na panelu szklanym przełamują monotonie białych szafek. Panel szklany wprowadza romantyczny nastrój do kuchni. Połysk szkła współgra z białymi lakierowanymi meblami kuchennymi.
2/ Panel szklany z ziołami, kolorowymi przyprawami
Świeżo zebrane zioła na panelu szklanym, przygotowane do suszenia, to gotowy wzór do dekoracji kuchni. Przyprawy, zioła są nie tylko ozdobą, ale także inspiracją do korzystania w kuchni z naturalnych przypraw.
3/ Liście ziół na ciemnym tle
Zielone liście na ciemnym tle panelu szklanego, ładnie korespondują z naturalna drewnianą okleiną szafek i drewniana podłogą. Całość dekoracji dopełnia przeźroczysta folia z motywem naturalnych liści. Liście na jasnokremowym tle przepuszczają delikatnie światło z zewnątrz.
4/ Panel szklany z motywem lasu , do kuchni
Duży panel z motywem lasu i ścieżką wijącą się pośród drzew, to specjalny zabieg dekoracyjny – panel szklany 3d. Ścieżka i drzewa na panelu szklanym sprytnie optycznie powiększają nam przestrzeń w kuchni.
5/ Panel szklany z limonkami w wodzie
Limonki pływające w wodzie, zielone listki mięty, wprowadzają nastrój świeżości. Naturalny połysk szkła w połączeniu z kropelkami wody wprowadza efekt 3d. Białe tło panelu szklanego rozświetla czerń szafek, jednocześnie optycznie powiększa nam dekorowana przestrzeń.
Połączenie panelu szklanego i fototapetami, naklejkami w pomieszczeniu kuchennym
Biel kuchni w połączeniu z czarno-białą grafiką delikatnie podkreśla minimalistyczny styl dekorowanej przestrzeni. Delikatny rysunek polnych kwiatów na panelu szklanym, wspaniale łączy się z podobną grafiką przedstawioną na fototapecie. Ta bardzo delikatna dekoracja jednak robi wrażenie.
Połączenie panelu szklanego z naklejkami na szafkach kuchennych
Artystyczny rysunek liści jako motyw przewodni na panelu szklanym. Ta sama grafika została powielona na folii, która została naklejona na białe szafki kuchenne. Piękna dekoracja i zarazem ekonomiczna. Szafki można zamówić w najtańszej białej, gładkiej okleinie. Do białej okleiny będzie pasować praktycznie każdy kolor wzoru.
Okleić szafki zadrukowaną folią bez trudu można wykonać we własnym zakresie.
Szkło hartowane w kuchni nie tylko pięknie się prezentuje w przestrzeniach między szafkami. Panele szklane do kuchni z powodzeniem stosuje się także w salonie. Jeżeli panel szklany zamontujemy na dystansach to w łatwy sposób możemy zmienić jego położenie i w ten sposób dowolnie zmieniać dekorację . Największym popytem cieszą się panele kuchenne, ale ostatnio zauważalny jest wzrost zainteresowania panelami ze szkła do łazienki. Szklane panele ze szkła hartowanego są bezpieczne, a olbrzymia ilość wzorów pozwala zaadoptować panel szklany w każdej przestrzeni.