Koparka to jedna z maszyn, którą spotkamy na praktycznie każdym placu budowy. Dzięki niej można sprawnie przejść przez wszystkie etapy robót ziemnych i nie tylko. Z tego względu operatorzy takich pojazdów są bardzo potrzebni na rynku oraz mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Z drugiej strony obsługa koparki to czynność wymagająca niezwykle precyzyjnego działania i skupienia. Wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością. Czy każda osoba może sprawować tę funkcję? Jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc realizować tego typu działania?
Operator koparki – jak można nim zostać?
Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest niejednoznaczna. Z jednej strony bowiem trzeba ukończyć specjalistyczny kurs, a wcześniej otrzymać zaświadczenie lekarskie potwierdzające możliwość wykonywania pracy jako operator. Z drugiej, konieczne jest posiadanie takich umiejętności jak myślenie przestrzenne czy szybkie podejmowanie decyzji. Osoby zainteresowane pracą na tym stanowisku nie powinny mieć problemu ze skupieniem się i pełną koncentracją na jednym zadaniu.
Jak wygląda jednak cały proces od samego początku? Operatorem koparki może być osoba, która ukończyła 18 rok życia. Musi ona ukończyć szkolenie na operatora maszyn roboczych, do którego kwalifikuje zaświadczenie lekarskie. Co za tym idzie, kandydat nie może mieć problemów ze wzrokiem, słuchem, zaburzeniami równowagi, ani jakichkolwiek problemów z kręgosłupem.
Kurs na operatora koparki – co warto wiedzieć na ten temat?
Tego typu szkolenia najczęściej odbywają się w ośrodkach szkoleniowych lub specjalnych szkołach. Jeśli chodzi o koszty są one zależne od konkretnej placówki, jednak zwykle nie przekraczają 2000 zł. Aby do niego przystąpić, kandydat musi również posiadać prawo jazdy kategorii B. Do obsługi niektórych maszyn wymagane może być także prawo jazdy kategorii C. Zajęcia mają charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Szkolenie kończy się egzaminem państwowym. Warto zaznaczyć, że uprawnienia mają charakter bezterminowy.
Zainteresowanych zapraszamy tutaj: koparki Rzeszów