Remont w mieszkaniu to prawdziwe wyzwanie, którego nie powstydziłby się profesjonalny Project Manager. Poza rekrutacją dobrej firmy budowlanej i wyborze odpowiednich materiałów, a także nowych mebli, trzeba pamiętać o innych “formalnościach”. Są to rzeczy, które z pozoru wydają się proste, ale w rzeczywistości mogą opóźnić, a także skomplikować cały proces. Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć, gdy remontujesz swoje lokum.
Zanim z podłogi zaczną znikać stare panele, a w ścianie pojawią się pierwsze otwory wykonane ciężkim młotem, warto sprawdzić czy na zmiany w mieszkaniu nie jest potrzebna zgoda nadzoru budowlanego. Dotyczy to w szczególności zabytkowych kamienic, a także lokali, które zmieniają swój układ. Architekt musi się upewnić, że np. przesunięcie pewnych ścian nie naruszy konstrukcji budynku. Wiele osób zapomina o tej bardzo ważnej formalności, a niestety konsekwencje mogą być dotkliwe – od kar finansowych, po przywrócenie lokalu do stanu przed rozpoczęciem prac. Naturalnie nie zawsze nadzór budowlany dowie się o remoncie, ale trzeba pamiętać, że niekiedy sąsiedzi mogą ich powiadomić.
Logistyka prac budowlanych
Jeżeli wszystkie formalności są gotowe, czas na zaplanowanie prac budowlanych w Twoim mieszkaniu. Ekipa remontowa zwykle przychodzi na “gotowe”. A to oznacza, że należy pozbyć się niepotrzebnych mebli – umieszczając je w magazynach, sprzedając, bądź wyrzucając. Tutaj są dwie drogi. Pierwsza to pozbycie się ich w trakcie zbiórek gabarytów w Warszawie. Jednak odbywa się to raz na kwartał na mniejszych osiedlach. Drugim i zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest współpraca z firmą Maxigruz.pl.
Dostarczają oni kontenery na śmieci. Jest to o tyle wygodne, że poza niechcianymi meblami, do kontenerów można wrzucić pozostałości poremontowe (jak np. gruz, usuwane płytki, panele), których nie można wyrzucić do śmietników na osiedlu. Jest to wręcz niedozwolone i grożą za to kolejne kary, których wysokość przekroczy koszt wynajęcia śmietników od Maxigruz. Warto też zauważyć, że takie śmieci nie trzeba segregować, a w momencie remontowania mieszkania jest to szczególnie utrudnione. Kontenery na śmieci Warszawa można wypożyczyć na jeden dzień, a także na dłuższy okres, jeżeli prace remontowe obejmują większe powierzchnie i są podzielone na etapy.
Pamiętaj, że usunięcie gruzu i materiałów poremontowych nie zawsze są obowiązkiem firmy remontowej – wiele zależy od typu umowy. Jeżeli spoczywa on na Tobie, skorzystaj ze sprawdzonych i legalnych rozwiązań. Wyrzucanie pozostałości po remoncie w normalnych śmietnikach nie jest dozwolone.