Wraz ze wzrostem rynku pomp ciepła konieczne jest rozwijanie oferty produktowej. Z początkiem roku 2023 marka Vaillant wprowadziła do swojej oferty rozwiązanie dostosowane do małych powierzchni montażu i ograniczonego budżetu inwestora. Nowa pompa ciepła typu Split aroTHERM pure to wysoka efektywność na minimalnej powierzchni. W artykule przedstawiamy, jakie możliwości daje nowość od marki Vaillant i w jakich budynkach sprawdzi się najlepiej.

Pompa ciepła aroTHERM pure jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Widać obecnie duże zapotrzebowanie na pompy ciepła o małych gabarytach, które pomogą zaoszczędzić nie tylko na ogrzewaniu, ale również na przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Gwarancja jakości, jaką daje marka Vaillant, obejmuje również najnowszą pompę ciepła, która jest rozwiązaniem efektywnym, eleganckim i łatwym do zabudowy. O tym, że pompa ciepła jest obecnie jednym z tańszych sposobów ogrzewania, inwestorzy wiedzą od dłuższego czasu. Najwyższa pora, aby była również bardziej dostępna i tańsza w zakupie.

Nowe możliwości w kategorii pomp ciepła

Nowa pompa ciepła aroTHERM pure to również nowe możliwości hydrauliczne i instalacyjne. Centrala grzewcza z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody dostępna jest teraz w dwóch wariantach.

  • Pierwsze rozwiązanie znane z poprzednich urządzeń ma wbudowaną jedną pompą obiegową. Może obsłużyć jeden obieg grzewczy bezpośrednio lub zasilać kilka obiegów za pośrednictwem bufora.
  • Drugie nowe rozwiązanie wyposażone jest już w dwie pompy obiegowe, dzięki czemu można schować większość maszynowni w obrębie urządzenia. Dwie pompy obiegowe przystosowane są do bardzo popularnego układu mieszanego, gdzie jedna z nich pracuje na grzejniki, a druga na ogrzewanie podłogowe.

Rozwiązanie to sprawdzi się idealnie zarówno w modernizowanych instalacjach, jak i w nowym domu, w którym oszczędność przestrzeni w pomieszczeniu technicznym jest istotna. Brak potrzeby dodatkowego zakupu i montażu dwóch pomp obiegowych i zaworu mieszającego poza wieżą hydrauliczną obniża koszt inwestycji oraz zakres wymaganych prac. System sterujący układu zapewnia bezpieczna/optymalną pracę instalacji i skuteczne rozmrażanie jednostki zewnętrznej również w przypadku nagłego spadku przepływ w instalacji, np. po zadziałaniu kilku głowic termostatycznych Wszystkie elementy montażowe znajdują się w górnej części urządzenia, dzięki czemu można zabudować je przy samej ścianie.

Pompa ciepłą aroTHERM pure jest dostępna również w wersji z jednostką wiszącą. To rozwiązanie również występowało we wcześniejszych wersjach urządzenia. Różnicą, która widać na pierwszy rzut oka, jest wielkość jednostki wiszącej. Małe gabaryty urządzenia dają duży komfort, jeśli chodzi o wybór miejsca montażu i późniejszej aranżacji pomieszczeń. Wiszące jednostki ścienne znajdują zastosowywanie w budynkach, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest większe, a standardowy zasobnik wbudowany w jednostkę stojącą jest zbyt mały.

Dane techniczne

Pompa ciepła aroTHERM  pure jest dostępna w czterech wersjach o różnej mocy. Najmniejsza jednostka, przeznaczona do bardzo małych obiektów, została oznaczona symbolem VWL 45/7, a jej moc przy temperaturze zewnętrznej -7℃ i temperaturze zasilania 35℃ to 4,1 kW. Największa jednostka przy tych samych parametrach pracy ma 7 kW mocy i umożliwia ogrzanie nowego domu o powierzchni do około 200 metrów. Pompa pracuje na naturalnym czynniku R32. Klasa efektywności energetycznej to A++ dla każdego wariantu. Pojemność zasobnika wbudowanego w wieżę hydrauliczną w obu wariantach to 188 litrów (wartość optymalna dla czteroosobowej rodziny). Do jednostki wiszącej można podpiąć zasobniki od 300 do 400 – 500 litrów z oferty Vaillant. W urządzeniu znajduje się grzałka o mocy 5,4 kW, a całość kontrolowana jest przez znany sterownik VRC 720 z możliwością regulacji internetowej. Maksymalna temperatura zasilania z pompy aroTHERM pure to 60°C, pompa pracuje do -25°C temperatury na zewnątrz. Wbudowany tryb chłodzenia jest aktywny do temperatury zewnętrznej +48°C. Urządzenie wyposażono w pełną automatykę znaną z poprzednich wersji.

Należy pamiętać, że tylko dobrze dobrane urządzenie pracuje z największą wydajnością, dlatego przed montażem zachęcamy do kontaktu z instalatorami, którzy ukończyli szkolenie marki Vaillant. Oprócz doboru ważne jest, aby regularnie wykonywać przegląd urządzenia, który może wydłużyć jego żywotność, a dodatkowo sprawdzić poprawność pracy całej instalacji grzewczej.

Korzyści dla instalatora

W obecnych czasach ważny jest szybki i łatwy montaż urządzenia. Te dwa elementy również były brane pod uwagę podczas projektowania nowej pompy ciepła. Wiele znanych z wcześniejszych wersji rozwiązań oraz kilka nowych optymalizacji zastosowanych w aroTHERM pure umożliwia montaż pompy nawet w jeden dzień. Dogodny transport urządzenia dzięki małej masie i wymiarom jednostki zewnętrznej również skraca ten czas. Cała jednostka wewnętrzna jest już fabrycznie skonfigurowana, a instalator musi tylko dostosować urządzenie do oczekiwań klienta. Ułatwia to wysokiej jakości czytelny wyświetlacz, co nadal nie jest standardem na rynku. Dodatkowo istnieje możliwość podziału jednostki wewnętrznej na pół, więc koncepcja Split Mounting ułatwia przemieszczenie się i montaż w ograniczonych przestrzeniach. Pompa ciepła jest już napełniona czynnikiem R32, a obie jednostki sprawdzone pod kątem szczelności. Niezmiennie pierwszego uruchomienia dokonują tylko doświadczone firmy z odpowiednią autoryzacją. Dzięki temu liczba błędów i problemów z pracą urządzenia ogranicza się do minimum.

Więcej informacji o pompie ciepła aroTherm pure znajdziemy na stornie www.vaillant.pl.