Klimatyzacja jest funkcjonalnym rozwiązaniem, które gwarantuje odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu bez konieczności otwierania okien i stosowania innych urządzeń chłodniczych. Decydując się na taką inwestycję, trzeba jednak liczyć się ze zwiększeniem comiesięcznych wydatków za prąd. Ile energii zużywa zatem klimatyzacja?

Czym jest moc chłodnicza?

Klimatyzacja przetwarza powietrze, by utrzymać jego odpowiednią temperaturę i wilgotność. Dzięki niej przebywanie w pomieszczeniu jest komfortowe zarówno w trakcie wypoczynku, jak i przy wykonywaniu codziennych obowiązków domowych. Każda klimatyzacja ma określone parametry techniczne wskazujące na sprawność urządzenia. Jest to Energy Efficiency Ratio (EER), czyli wydajność chłodnicza. Wyraża ona zdolność obniżania temperatury mas powietrza, przepływających przez wewnętrzną jednostkę – parownik. Parametr ten jest niezwykle istotny, gdyż na jego podstawie dobiera się urządzenie do konkretnego pomieszczenia. Przy mocy chłodniczej 3,5 kW można obniżyć temperaturę w pokoju o powierzchni 35 m2.  Klimatyzatory, podobnie jak lodówki, mają określoną klasę energetyczną. Jeśli urządzenie ma etykietę A i moc chłodniczą 3,5 kW, wówczas maksymalny pobór prądu wynosi 1,1 kWh. Należy jednak zaznaczyć, że Parlament Europejski wprowadził dyrektywę 209/125/WE, zgodnie z którą urządzenia powinny wyróżniać się świetną efektywnością energetyczną. Klimatyzacje ON/OFF ze względu na swoje ograniczania i trudność modyfikacji zostały zastąpione technologią inwertową. Dzięki niej urządzenia mają świetną wydajność, mniejsze zużycie prądu przy jednoczesnej automatyzacji. Średnie zużycie energii klimatyzatora o mocy 3,5 kW wynosi zatem maksymalnie 0,8 kWh. 

Ile energii zużywa klimatyzacja?

W Internecie znaleźć można gotowe kalkulatory, które po wprowadzeniu odpowiednich danych obliczą, ile prądu zużywa klimatyzator. Kalkulacje te można jednak przeprowadzić samodzielnie:

zużycie energii x cena za 1kWh energii x liczba godzin pracy = miesięczny koszt klimatyzacji

czyli np.:

0,8 x 0,6 zł x 50h = 24 zł

Co z klimatyzatorami przenośnymi? Aby obliczyć zużycie prądu przez tego typu urządzenia, należy zachować ten sam schemat. Urządzenie przenośne nie jest jednak tak efektywne, jak klimatyzator ścienny. Zużycie prądu przez klimatyzator będzie zatem większe, a co z tym idzie wzrosną comiesięczne wydatki za pobór prądu.

Klimatyzacja to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, na które decydują się właściciele mieszkań i domów. W przypadku klimatyzatorów, istotny jest nie tylko pobór energii elektrycznej, ale też moc chłodnicza klimatyzacji. Dla osób, które obrócz schładzania, chcą również wykonywać ogrzewanie klimatyzacją, bardzo istotna powinna być moc grzewcza urządzenia. Przed zakupem klimatyzatora warto zatem wziąć pod uwagę jego parametry techniczne, co nie dla wszystkich jest proste. Z tego względu dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy fachowców, takich jak Klimatyzacja Wrocław, którzy zarówno dobiorą odpowiednią schładzającą jednostkę wewnętrzną oraz, jeśli klient sobie tego zażyczy, urządzenie z funkcją ogrzewania, jak i oszacują miesięczny koszt schładzania i ogrzewania klimatyzacją.