Na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym, niskim poziomie. Referencyjna stopa to aktualnie tylko 0,1% w skali roku. Jak aktualna sytuacja ekonomiczna wpływa na rynek nieruchomości?
Nowe mieszkania w Opolu – w jaki sposób obniżka stóp procentowych wpływa na ich ceny? Niskie stopy procentowe sprawiają, że oprocentowanie depozytów jest na minimalnym poziomie. W większości przypadków odsetki zostaną pochłonięte przez inflację. Inwestorzy zmuszeni są zatem do poszukiwania alternatyw poza bankami. Wzrosło zainteresowanie lokowaniem pieniędzy w złoto, fundusze inwestycyjne oraz właśnie w nieruchomości.
Aktualna sytuacja sprzyja kredytobiorcom. Poziom stóp procentowych wpływa bowiem także na oprocentowanie naszych zobowiązań. To sprawia, że nawet jeśli inwestycja w nieruchomości będzie musiała być dofinansowana pieniędzmi z kredytu hipotecznego, możemy osiągnąć wysoki wskaźnik rentowności.
Deweloperzy wykorzystują aktualną sytuację i prześcigają się w ofertach mieszkań przeznaczonych dla inwestorów. Możemy wybierać spomiędzy wielu możliwości – niżej przedstawiamy kilka z nich.
Mieszkania na wynajem długoterminowy
Zakup niewielkiego mieszkania i wynajęcie go długookresowo jednej osobie to stosunkowo najbezpieczniejsza i najmniej kłopotliwa opcja. Na rynku istnieje wiele ofert apartamentów inwestycyjnych, czyli małych mieszkań w największych miastach, które budowane są właśnie z myślą o najemcach. Ich mikroskopijny metraż (zdarzają się oferty kawalerek poniżej 20 mkw.) nie sprzyja rodzinom z dziećmi, natomiast może być alternatywą dla studentów i mieszkania w akademiku.
Większego wysiłku (a także większych oszczędności!) wymagać będzie zarządzanie wynajmem dużego mieszkania. Możemy podzielić je na kilka pokoi, które będziemy osobno wynajmować lub też wynająć w całości jako nieruchomość o wyższym standardzie – wtedy jednak musimy się liczyć z tym, że znalezienie najemców będzie trudniejsze niż w przypadku mniejszego mieszkania. Trudności może nam wynagrodzić natomiast większy zysk.
Mieszkania i pokoje na wynajem krótkoterminowy
Apartamenty przeznaczone na wynajem krótkoterminowy powstają najczęściej w lokalizacjach wakacyjnych lub w centrach największych miast. Samodzielne zajmowanie się takim mieszkaniem bądź pokojem – obsługa rezerwacji, sprzątanie, poszukiwanie gości – może być kłopotliwe i czasochłonne. Istnieje możliwość powierzenia zarządzania nieruchomością wyspecjalizowanym firmom, które zajmą się całą obsługą. Nasz zysk będzie wtedy pomniejszony, ale inwestycja nie będzie wymagała wiele wysiłku z naszej strony.
Wynajem krótkoterminowy jest z pewnością najbardziej dochodowy, jeśli tylko nie mamy problemu z obłożeniem. Jest to jednak inwestycja o wiele bardziej ryzykowna – obostrzenia związane z pandemią koronawirusa pokazały, że zyski z takiego najmu nie zawsze są pewne. Na przestrzeni wielu lat z pewnością mogą zdarzyć się sezony słabej koniunktury.
Inwestowanie we flipy
Ten sposób inwestowania nie wymaga spojrzenia na długi horyzont czasowy. Polega on na kupnie mieszkania w okazyjnej cenie i odsprzedaniu go z zyskiem. Poszukiwanie okazji oznacza, że najczęściej będzie to mieszkanie do remontu, które odświeżymy własnym sumptem lub też mieszkanie o niejasnej sytuacji prawnej. To najbardziej wymagający z opisanych sposobów – żeby inwestycja okazała się zyskowna, musimy posiadać stosowną wiedzą z zakresu prawa, budownictwa, lokalnego rynku nieruchomości. W przeciwnym razie okazyjny zakup może okazać się kiepską lokatą kapitału.
Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Stopy procentowe na przestrzeni najbliższych kilku lat z całą pewnością wzrosną, co oznacza, że powinniśmy wykazać się dużą ostrożnością. Aktualna sytuacja jest jednak wyjątkowo korzystna dla osób planujących zakup mieszkania lub domu – rynek nieruchomości jest bowiem jednym z nielicznych, któremu pandemia koronawirusa nie zaszkodziła zbyt mocno. Ceny lokali wciąż rosną i w najbliższym czasie nie należy spodziewać się wyraźnych spadków.