Lato to czas intensywnego kwitnienia i owocowania roślin, dlatego warto w tym okresie zadbać o odpowiednią podaż składników odżywczych w glebie. Upalne dni nie sprzyjają nawożeniu ze względu na ryzyko poparzenia rośliny, dlatego koniecznym jest stosowanie się do zaleceń producenta co do czasu i dawki nawozu.

Czy nawożenie latem jest potrzebne roślinom? 

Latem rośliny intensywnie kwitną i owocują, co sprawia, że ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest niezwykle wysokie. W tym okresie warto zadbać o to, by gleba była wzbogacana w odpowiednie pierwiastki i dobrze nawodniona. Dzięki temu nie przyczynimy się do wyjałowienia ziemi i sprawimy, że rośliny będą pięknie rosły i obficie owocowały. Zanim zaaplikujemy środek, powinniśmy zapoznać się z instrukcją producenta i dopasować rodzaj nawozu do gatunków, które chcemy odżywić. Eksperci zalecają, by letnie nawożenie — nawożenie pogłówne — odbywało się nie później, niż początkiem sierpnia, gdyż w kolejnych miesiącach rośliny będą przygotowywały się do jesiennej wegetacji. Sama pora dnia również jest istotna, nawozów nie powinno aplikować się w okresie największego upału, by nie doprowadzić do uszkodzenia rośliny.  

Jakie nawozy warto stosować latem? 

Wśród nawozów do stosowania latem wyróżniamy środki organiczne oraz mineralne, a także jedno i wieloskładnikowe. W zależności od zapotrzebowania i upodobań możemy wybrać również takie, które mają formę stałą w postaci granulatu, proszku, czy pałeczek, a także płynną w formie koncentratu i żelu. Ważne jest, aby aplikowany środek posiadał niezbędne pierwiastki takie jak azot, potas, krzem i magnez. Dodatkowymi elementami, które uzupełnią niedobory glebowe, będą siarka i wapń. Wspomniany już azot w nawozach może występować w trzech formach – saletrzanej, amonowej oraz amidowej i każda z nich będzie działała w inny sposób. Pierwiastek ten jest kluczowy w plonowaniu roślin i wzroście masy zielonej, warto go aplikować już w okresie wiosennym, kiedy dochodzi do rozrostu systemu korzeniowego oraz intensywnego wzrostu rośliny. Rośliny, którym brakuje azotu, wybarwiają się na mniej intensywne kolory i mają jasnozielone, czy nawet żółte liście.  

Jakie rośliny warto nawozić latem? 

Nie wszystkie rośliny będą wymagały nawożenia pogłównego, niektórym taki zabieg może wręcz zaszkodzić. Wśród roślin, które potrzebują wspomagania latem, występują: 

  • Rośliny rabatowe.  
  • Młode krzewy i drzewa iglaste i liściaste ze względu na stosunkowo mały system korzeniowy. Po upływie około 3-5 lat od ich zasadzenia, korzenie powinny być już na tyle rozwinięte, że letnie nawożenie może być zbędne. 
  • Rośliny przycięte po pierwszym kwitnieniu.  
  • Krzewy kwitnące, czyli na przykład azalie, hortensje, róże i różaneczniki. 
  • Żywopłoty.  
  • Młode drzewa owocowe, by wspomóc mocne przyrosty korony.  

Aby nawozy mogły służyć roślinom, muszą być dopasowane do ich potrzeb i odpowiednio dawkowane. Najlepiej wybierać środki dedykowane danym gatunkom, odpowiednie na daną porę roku. Dzięki temu wiemy, że taka mieszanka spełni nasze oczekiwania i dostarczy do gleby niezbędnych składników mineralnych.  

Tekst poradnikowy został stworzony dzięki uprzejmości nawozy.pl