Łazienka to pomieszczenie, którego aranżacji poświęcamy bardzo wiele czasu, dbając o to, aby wszelkie detale były opracowane w jak największym stopniu. Nawet niewielkie pomyłki mogą spowodować, że wnętrze będzie niefunkcjonalne. Jednymi z ważniejszych kwestii są wysokości zawieszania lustra oraz zamontowania umywalki i półek. Sprawdź jak zrobić to dobrze.
Jak wybrać i zawiesić lustro w łazience?
Aranżowanie wnętrz tak, aby było ładne, a przy tym bardzo wygodne nie należy do prostych zadań. Desigenrski dom urządzisz z poradami Odkryty.net, my dzisiaj skupiamy się na praktycznych kwestiach związanych z urządzaniem łazienki. Jako pierwsze na tapet weźmy lustro. Zazwyczaj wieszane jest ono nad umywalką, stanowi pomoc podczas pielęgnacji czy wykonywania makijażu. Aby korzystanie z niego było wygodne, ważne jest, aby nie było niższe niż 40 centymetrów oraz grubsze niż 4 milimetry. Zawieszając je, warto pamiętać o tym, aby jego dolna krawędź znajdowała się minimum 120 centymetrów nad podłogą. Dodatkowo warto pamiętać, aby pomiędzy zwierciadłem a umywalką zachować odstęp około 20 centymetrów, by zminimalizować ryzyko zachlapania tafli, podczas mycia rąk czy twarzy. W kwestiach wizualnych warto pamiętać o dopasowaniu kształtu lustra do pozostałych elementów wyposażenia łazienki – gdy w pomieszczeniu dominują ostre formy, warto wybrać kwadratowe, a przy lekkich, opływowych lepiej sprawdzi się okrągłe.
Na jakiej wysokości powinny znajdować się umywalka, toaleta i bidet?
Urządzenia sanitarne muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości, tak aby korzystanie z nich było wygodne. Uważa się, że powinna być dostosowana do wzrostu użytkownika. Zgodnie z europejskimi normami umywalka powinna być zawieszona na wysokości od 85 centymetrów do 90 cm, liczone od posadzki do jej górnej krawędzi. Najczęściej stosowane przez projektantów wnętrz oraz preferowane przez użytkowników rozwiązanie to 85 centymetrów. Gdy mamy do czynienia z modelem nablatowymi, blat powinien być zamontowany na wysokości 70 – 75 centymetrów nad podłogą, gdyż standardowe modele misek mają około 10 – 15 centymetrów głębokości. W kwestii toalety uważa się, że optymalna wysokość zawieszenia to 40 – 50 centymetrów nad ziemią. Dodatkowo warto pamiętać, że do wygodnego korzystania potrzebna jest wolna przestrzeń przed sedesem (około 70 centymetrów) oraz dokoła niego (minimum 20 centymetrów). Aby zachować spójność z miską WC, bidet również powinien być zamontowany na wysokości 40 – 50 cm nad posadzką, może zawisnąć jednak nieco niżej niż toaleta.
Jak zorganizować półki w łazience?
Przechowywanie środków czystości, tekstyliów łazienkowych czy zapasu kosmetyków wymaga miejsca. Bardzo praktyczne jest zaaranżowanie pojemnych półek w łazience, które będą stanowiły idealne miejsce na tego typu elementy. Tak naprawdę nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dotyczące tego, na jakiej wysokości wykonać półki w tym pomieszczeniu, ponieważ wiele zależy od preferencji oraz układu pomieszczenia. Warto jednak zaznaczyć, że najczęściej używane elementy powinny być umieszczone na wysokości wzroku, by można było łatwo po nie sięgać. Należy także pamiętać o tym, aby ciężkie elementy umieszczone były w dolnych strefach – dźwiganie ich podczas wyciągania i wkładania może być nie tylko niewygodne, ale i doprowadzić do urazów. Doskonałym rozwiązaniem jest zaaranżowanie miejsca do przechowywania we wnękach, tak aby cała dostępna przestrzeń była wykorzystana – można zabudować je od sufitu do posadzki, by zmaksymalizować ilość miejsca do przechowywania akcesoriów łazienkowych.