Koparka to urządzenie, bez którego ciężko wyobrazić sobie współczesny plac budowy. Prace ziemne wykonywane w sposób ręczny to relikt przeszłości, tym bardziej że dzięki koparce wykopy można przygotować znacznie szybciej i dużo niższym nakładem pracy, a więc także mniejszym kosztem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów koparek na wynajem. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jaką koparkę wybrać?

Firmą, która zajmuje się wynajmem sprzętu budowlanego, jest śląskie przedsiębiorstwo MARTRANS, dysponujące obszerną flotą maszyn o różnym przeznaczeniu. Jeśli chodzi o koparki, to firma oferuje cztery podstawowe typy:

  • Minikoparka – dzięki kompaktowym wymiarach dobrze sprawdza się do wykopów instalacyjnych, skarpowania oraz prac związanych z kształtowaniem terenu, a także przygotowaniem podłoża do ułożenia kostki brukowej;
  • Koparko-ładowarka – jest to sprzęt o szerokim zastosowaniu, służy do załadunku i transportu towarów oraz kopania. Koparko-ładowarki układ kopania mają zamocowany z tyłu, a z przodu znajduje się układ roboczy ładowarki;
  • Koparka kołowa – jest to maszyna poruszające się na kołach, dostosowana do ruchu drogowego. Szybko się przemieszcza i jest bardzo uniwersalnym sprzętem;
  • Koparka gąsienicowa – dzięki napędowi gąsienicowemu maszyna dostosowana jest do poruszania się w trudnym i podmokłym terenie. Ma doskonałą przyczepność do podłoża.

O tym, którą koparkę wybrać decyduje rodzaj prac, jaki mamy do wykonania. Inna maszyn sprawdzi się do wykopania fundamentów, inna do skarpowania a jeszcze inna do przygotowania otworów instalacyjnych.

O wynajmie koparek w pigułce

Koparka to maszyna przeznaczona do wykonywania szeroko pojętych prac ziemnych, przeładunkowych i transportowych. Wynajem koparek nie jest zbyt skomplikowany – wystarczy zadzwonić do wybranej firmy i dokładnie określić swoje potrzeby. Wówczas doświadczony fachowiec dobierze najbardziej odpowiedni sprzęt.

W kontekście dzierżawy sprzętu budowlanego ważne jest określenie nie tylko charakteru prac, ale także czasu, jaki potrzebujemy do ukończenia robót — trzeba bowiem zarezerwować termin. Oczywiście czas przekłada się na koszty, jakie poniesiemy z tytułu wynajmu. Cena często uzależniona jest także od rodzaju maszyny, zakresu prac oraz kosztu dojazdu do klienta.

Wypożyczenie sprzętu budowlanego to sposób na racjonalizowanie kosztów – nie opłaca się bowiem kupować specjalistycznych maszyn, które sporo kosztują tylko po to, aby wykonać jeden z etapów prac. Tym bardziej że koszty późniejszego serwisowania i przechowywania sprzętu nie należą do najniższych.