Nikt z nas nie ma wątpliwości, co do tego, jak dużą rolę odgrywają meble w kreowaniu wizerunku przyjaznego domu. Nikt też nie polemizuje z przekonaniem, że nie wszystkie sprawdzają się tak samo dobrze. Nietypowe rozmiary pomieszczenia, jego oryginalna koncepcja oraz potrzeba posiadania mebli bardziej funkcjonalnych niż klasyczne rozwiązania to tylko niektóre argumenty sprawiające, że coraz częściej myślimy o meblach na zamówienie. Czas poznać je bliżej.

W świecie mitów i niedomówień – o meblach na wymiar

Wystarczy, że wspomnimy w towarzystwie o tym, że zastanawiamy się nad zakupem mebli na zamówienie, a możemy być pewni, że dosięgną nas przerażone spojrzenia znajomych. Meble na wymiar cieszą się dobrą opinią. Są postrzegane nie tylko jako niebanalne, ale również – jako wykonane ze szczególną starannością. Panuje jednak przekonanie, że są one rozwiązaniami, do których należy podchodzić z dużą ostrożnością, bo ich cena może przytłoczyć nawet osoby z grubymi portfelami.

To właśnie przeświadczenie o tym, że meble na zamówienie muszą być drogie jest największym mitem z nimi związanym. Oczywiście, nie oznacza to, że drogich rozwiązań nie ma, nie można jednak mówić o meblach drogich niejako z definicji. Ich cena jest uzależniona od przynajmniej kilku czynników. Co przy tym zasługuje na szczególne podkreślenie – żaden z nich nie jest owiany tajemnicą.

Co wpływa na cenę mebli na zamówienie?

Meble na wymiar różnią się cenami z wielu powodów. Można założyć, że tańsze rozwiązania to meble niższej klasy, z pewnością nie byłoby to jednak zgodne s prawdą. Co zatem przesądza o różnicach cenowych?

Po pierwsze – doświadczenie producenta

Firmy jak Meble BIK, które oferują meble wykonywane na wymiar różnią się między sobą. Nie brakuje wśród nich takich, które już od lat są obecne na krajowym rynku. Możemy jednak również spotkać się z podmiotami, które dopiero inaugurują swoją działalność. Nie jest wcale powiedziane, że ich znakiem rozpoznawczym będzie uboższa czy też gorzej dopasowana oferta. Prawdą jest jednak to, że są to podmioty, które budują dopiero bazę klientów i portfolio. Już choćby w tym celu muszą używać argumentu cenowego jako swego rodzaju wabika na klientów.

meble kuchenne na wymiar

Po drugie – moce przerobowe

Meble na zamówienie mogą być wykonywane w krótszym lub w dłuższym czasie. Wiele zależy od tego, jak wieloma pracownikami dysponuje ich producent i jakim parkiem maszynowym może się pochwalić. Nietrudno się domyślić, że wtedy, gdy zależy nam na czasie, musimy zapłacić więcej. Więcej zapłacimy też korzystając z oferty niewielkiej, ale renomowanej firmy szczycącej się tym, że ważna jest dla niej dbałość o detale.

Po trzecie – poziom personalizacji

Choć meble na wymiar kojarzą się nam z rozwiązaniami silnie zindywidualizowanymi, nie jest to wcale reguła. Nie każdy decyduje się przecież na złożenie zamówienia jedynie po to, aby zachwycić domowników. Znacznie częściej przesądzają względy praktyczne, takie jak choćby potrzeba zagospodarowania wnęki w salonie, która sprawia wrażenie szczególnie nieforemnej. Gdy meble mają standardowy wygląd, tańsze jest nie tylko przygotowanie ich projektu, ale również jego realizacja. Gdy jednak nasze potrzeby są mniej standardowe, ich realizacja musi być bardziej wyczerpująca dla osób podejmujących się tego zadania.

Nie tylko cena – czym się kierować zamawiając meble?

Skoro cena mebli nie informuje nas jednoznacznie o tym, jaka będzie ich jakość, rodzi się pytanie o to, czym powinniśmy się kierować zastanawiając się nad wyborem konkretnego rozwiązania. Nietrudno się domyślić, że cennym wsparciem może okazać się dla nas informacja na temat tego, jak meble oferowane przez konkretnego producenta są postrzegane przez osoby, które już je zamówiły. Najlepsze firmy nie tylko chętnie prezentują swoje portfolio, ale również zamieszczają opinie klientów. Warto zainteresować się zwłaszcza tymi, które pochodzą od osób mających meble na zamówienie już od dłuższego czasu. Pomoże nam to ocenić, jak sprawdzają się one nie tylko w dniu zakupu, ale i po okresie intensywnego użytkowania.