Choć wiele mebli które mamy wokół siebie wydaje się nam proste, ich stworzenie wcale nie musiało być takie lekkie i oczywiste. Jeżeli produkujemy meble ręcznie, na przykład na specjalne zamówienie, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, od jakości i dopilnowania których zależy finalny efekt, jaki osiągniemy. Jak zatem powstają meble robione ręcznie? O czym należy pamiętać na każdym etapie tworzenia i dlaczego nie wolno pominąć żadnego z nich? Jakich materiałów potrzebujemy do konstrukcji i jaką funkcję pełnią one w finalnym produkcie?

1. Po pierwsze – projekt i wymiary

2. Po drugie – materiały

3. Po trzecie – konstrukcja stelażu

4. Po czwarte – tworzenie finalnego produktu

Po pierwsze – projekt i wymiary

Początki każdego mebla zaczynają się najpierw w głowie projektanta, a potem na kartce i w programie do projektowania – to w tym momencie decydujemy, jakie będzie przeznaczenie konkretnego egzemplarza, jak będzie wyglądał i komu służył. W przypadku mebli robionych pod wymiar istotne jest także takie przemyślenie projektu, aby wszystkie elementy ładnie wpasowały się w swoje przewidziane miejsce. Im dokładniejszy i lepszy jest projekt, tym mniej poprawek nas później czeka, a samo stworzenie mebla drewnianego będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

Po drugie – materiały

Gdy mamy już projekt kolejnym krokiem jest zebranie materiału na meble. Dużo zależy od tego, czy mają być to przedmioty wykonane tylko z drewna czy na przykład obite dodatkowo tapicerką. W tej drugiej sytuacji często wykorzystywana jest tarcica stelażowa, czyli specjalnie przygotowane i obrobione drewno służące do tworzenia stelaży pod meble i dalszą obróbkę przy pomocy materiału tapicerskiego. Jeżeli robimy meble tylko z drewna, musimy wybrać taką odmianę, która spełni dobrze swoją rolę w warunkach w jakich chcemy meble trzymać: w domu, ogrodzie i tak dalej.

tarcica stelażowa

Po trzecie – konstrukcja stelażu

W przypadku mebli tapicerowanych oraz konstruowanych z innych elementów poza drewnem bardzo przydatna jest tarcica, z której można wykonać szkielet projektu. Jeżeli mamy odpowiednie narzędzia i wiedzę możemy wykonać to sami lub zgłosić się do firmy, której produkcja stelaży do mebli drewnianych nie jest obca. Warto jednak przyłożyć się do tego kroku, ponieważ od jakości stelażu będzie zależała zarówno żywotność finalnego mebla, jak i komfort jego użytkowania.

Po czwarte – tworzenie finalnego produktu

Gdy już mamy materiały i ewentualnie elementy składowe, następuje ostatnia faza tworzenia – złożenie faktycznego mebla. Właśnie dlatego dobrze jest poświęcić czas i uwagę na projekt: jeżeli odpowiednio o niego zadbamy, ten ostatni etap będzie prosty i przyjemny. W przypadku, gdy realizujemy meble na zamówienie klienta jest to również bardzo istotne, aby przed złożeniem całości jeszcze raz zdjąć wymiary, dzięki czemu będziemy mieć pewność że wszystkie elementy dobrze wpasują się w przeznaczoną im przestrzeń. Dotyczy to szczególnie półek, szafek czy zestawów mebli do kuchni lub garderoby, które muszą nie tylko same się zmieścić, ale jeszcze skryć pomiędzy sobą dodatkowe sprzęty jak pralka czy lodówka.

Stworzenie mebla od podstaw wymaga trochę wiedzy i wysiłku, jeżeli jednak dobrze to zaplanujemy, nie będziemy mieć znacznych problemów. Kluczem do sukcesu jest dobry pomysł, przemyślany projekt i dobrej jakości materiały, dzięki którym końcowy produkt posłuży nam wiernie przez wiele lat. Jeżeli zamawiamy meble u kogoś to również warto zwrócić uwagę na te aspekty – wtedy mamy większą szansę na wybranie najlepszego możliwego rzemieślnika.