Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu – wspólne posiłki, poranna kawa czy popołudniowe pogawędki z najbliższymi mają miejsce właśnie w kuchni. Niestety, w blokach (zwłaszcza tych starszej daty) dość często kuchnie są niewielkie, mało ustawne i trudne do zaaranżowania przy użyciu standardowego umeblowania oraz typowych rozwiązań. Ograniczona przestrzennie kuchnia w bloku może jednak zostać urządzona ergonomicznie i funkcjonalnie – doskonała pomocą będą w takim przypadku meble kuchenne na zamówienie. Jak je wykorzystać, aby w praktyczny sposób urządzić kuchnię w bloku i na co zwrócić szczególną uwagę?

Kuchnia na wymiar w bloku – jak projektować?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nowym mieszkaniem i kuchnią do zaaranżowania od podstaw, czy też z kuchnią już w jakiś sposób urządzoną i przeznaczoną do przearanżowania, cel jest taki sam: nowa kuchnia na wymiar, która będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb oraz oczekiwań. Kuchnia na zamówienie to nie tylko optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale też większa swoboda dla projektanta i możliwość skupienia się na najciekawszych i najbardziej funkcjonalnych rozwiązaniach. Od czego zacząć tworzenie swojej kuchni marzeń?

Dokładnie zmierz pomieszczenie

Podstawą dobrego projektu kuchni na zamówienie jest precyzyjne, skrupulatne zwymiarowanie danego pomieszczenia. Co bardzo ważne, trzeba przy tym uwzględnić zarówno jego kształt, obecność różnego rodzaju elementów budowlanych (jak np. okna, drzwi, przewód kominowy, kanał wentylacyjny czy wnęki w ścianach), a także podłączeń elektrycznych i wodnych. Jeśli w kuchni są okna, nie wolno zapomnieć o zmierzeniu wysokości parapetów – pozwoli to właściwie dobrać stół do kuchni. Koniecznie należy też wziąć w projekcie pod uwagę wszystkie znajdujące się w pomieszczeniu zakamarki i niestandardowe rozwiązania: ich umiejętne wykorzystanie w projekcie pozwoli efektywnie zagospodarować całą dostępną przestrzeń, a każdy centymetr kwadratowy – bardzo ważny w małych, blokowych kuchniach – zostanie wykorzystany w optymalny sposób. 

kuchnia w drewnie

Dobierz optymalny układ kuchni

To wybór o kluczowym znaczeniu dla komfortu i ergonomii użytkowania, dlatego powinien być dobrze przemyślany i bezpośrednio zależny od kształtu, wielkości i wysokości konkretnej kuchni. W niedużych, raczej wąskich kuchniach (głównie w tych otwartych na salon) dobrze sprawdzi się układ jednorzędowy, z kolei układ dwurzędowy lepiej nadaje się do pomieszczeń krótkich, ale szerokich. 

Kuchnie na zamówienie z układem w literę L to z kolei rozwiązanie do pomieszczeń długich albo bardzo szerokich, natomiast układ w literę U albo G to opcje przeznaczone do dużych, przestronnych przestrzeni. W blokach takie kuchnie należą jednak do rzadkości. 

Podziel kuchnię na strefy

Podział dostępnej przestrzeni zgodnie z zasadą trójkąta roboczego to kwestia podstawowa. Absolutne minimum, które powinno się znaleźć w każdej, nawet najmniejszej kuchni, to:

  • strefa przechowywania żywności,
  • strefa gotowania i pieczenia,
  • strefa zmywania,
  • strefa przygotowywania posiłków,
  • strefa przechowywania naczyń.

Szczególnie trzy pierwsze z wymienionych stref musisz rozplanować tak, aby przebywając w jednej z nich mieć swobodny dostęp do dwóch pozostałych. Mała kuchnia w bloku ułatwia pracę projektanta w tym zakresie. 

Rozplanuj zagospodarowanie przestrzeni pod swoje potrzeby

Dobrze się zastanów, ile dokładnie miejsca chcesz przeznaczyć na każdą ze stref i w jakiej relacji do siebie będą one pozostawać. Musisz dokładnie wyliczyć wielkość poszczególnych stref, bazując na swoich przyzwyczajeniach i potrzebach. Pamiętaj, że odpowiednie rozplanowanie szafek i półek na ścianach oraz pod blatem może mieć w tym przypadku kluczowe znaczenie. 

Mała kuchnia w bloku: sztuka wyboru

Kuchnia w bloku to miejsce, gdzie wyjątkowo dobitnie znajduje zastosowanie zasada „lepiej mniej, a lepiej”. Tu po prostu nie ma miejsca na zbędne dodatki – mała kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Dlatego do minimum ogranicz rozwiązania, z których będziesz korzystać jedynie sporadycznie, a zamiast nich postaw na sprzęty i wyposażenie naprawdę potrzebne w Twoim „kuchennym królestwie”. To oczywiście nie znaczy, że mała kuchnia musi być nudna i nijaka: dobrze dobrane meble na wymiar to nie tylko wygoda, ale również możliwość nadania kuchni odrębnego, indywidualnego charakteru dzięki wykończeniom, akcentom kolorystycznym czy zastosowaniu konkretnych materiałów. 

Meble kuchenne: na wymiar, kompaktowe czy standardowe?

Ten wybór w największym stopniu zależy tak naprawdę od samego pomieszczenia. Im bardziej „typowa” kuchnia, tym łatwiej będzie dobrać jakieś meble kuchenne spośród produkowanych standardowo. W większości przypadków kuchnie w blokach są jednak tak małe lub tak niestandardowo umiejscowione, że jedynym wyjściem jest kuchnia na zamówienie z meblami robionymi na wymiar. Takie rozwiązanie pozwala zagospodarować całą dostępną przestrzeń w dokładnie taki sposób, jaki nam odpowiada. 

Meble na wymiar

Meble do kuchni na wymiar – o czym jeszcze pamiętać?

Kuchnia na wymiar to nie tylko meble dopasowane idealnie do konkretnego wnętrza. To również możliwość kustomizacji bardzo wielu elementów. Możesz wybrać materiał, z jakiego będą wykonane meble kuchenne, spersonalizować fronty meblowe, dobrać system zamykania szafek i szuflad, a nawet poprosić o zaprojektowanie unikalnych, przeznaczonych wyłącznie do Twojej kuchni rozwiązań odpowiadających Twoim potrzebom. 

Pamiętaj, tylko aby nie dać się zbytnio ponieść fantazji i każdy podejmowany wybór konsultuj ze swoim projektantem – dzięki temu unikniesz wielu problemów, a jednocześnie skorzystasz z fachowego doradztwa specjalisty. 

W przygotowaniu tekstu pomogła Julia Jasińska z lubelskiej firmy Erton, oferującej indywidualnie projektowane meble kuchenne na wymiar.  https://erton.pl/m/kuchnia/