Kamery termowizyjne to urządzenia zaprojektowane po to, aby wykrywać i mierzyć energię podczerwieni emitowaną przez obiekty. Wszystkie obiekty i ciała, których temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, są źródłem promieniowania podczerwonego. Ze względu na swoje możliwości mają szerokie zastosowanie. Są między innymi wykorzystywane w nowoczesnych systemach bezpieczeństwa, monitoringu, a także w przemyśle, budownictwie, ogrodnictwie, medycynie oraz transporcie.
Jak działają kamery termowizyjne?
Kamery termowizyjne to urządzenia, które służą do przetwarzania danych termograficznych na elektroniczny obraz. Promieniowanie podczerwone wypromieniowane z konkretnego obiektu przechodzi przez soczewkę kamery termowizyjnej i skupia się na matrycy detektorów dokładnie w ten sam sposób, jak promieniowanie widzialne jest skupiane na kliszy tradycyjnego aparatu fotograficznego.
Sercem każdej kamery termowizyjnej jest specjalna matryca detektorów. Współpracuje z nią układ, którego praca polega na precyzyjnym przeszukiwaniu obrazu. Proces przeszukiwania jest realizowany z niezwykłą starannością – punkt po puncie, linia po linii. Na podstawie odczytu z matrycy detektorów pikseli detektor wytwarza sygnał elektryczny, który zmienia się w zależności od intensywności padania na niego promieniowania podczerwonego. Sygnał ten jest następnie przekształcany do postaci cyfrowej, aby operator kamery mógł go zobaczyć na jej wyświetlaczu w formie tzw. termogramu, czyli obrazu temperaturowego. Obraz temperaturowy charakteryzuje się tym, że najgorętsze elementy są na nim wyświetlane jako białe, a najzimniejsze mają kolor fioletowy (paleta kolorów żelazo).
Do czego wykorzystuje się kamery termowizyjne?
Kamery termowizyjne, które możesz nabyć m.in. w firmie EC Test Systems, mają szerokie spektrum zastosowań. Są wykorzystywane w nowoczesnych systemach wykrywania ruchu, zliczania liczby rejestrowanych obiektów czy detekcji obecności danego obiektu. Znajdują zastosowanie w systemach ochrony zewnętrznej, w których umożliwiają wykrywanie zagrożenia nawet w wyjątkowo niekorzystnych warunkach (np. gdy jest ciemno lub podczas ulewnych opadów czy gęstej mgły). Urządzenia te są doskonałe do monitorowania rozległych obszarów (np. magazynów, hal produkcyjnych czy parkingów). Ich użycie powoduje, że nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oświetlenia, co przyczynia się do minimalizowania kosztów eksploatacyjnych. Kamery termowizyjne sprawdzają się także podczas monitorowania wnętrz budynków oraz miejsc użyteczności publicznej.
Kolejnym polem zastosowań dla kamer tego typu jest szeroko pojęte budownictwo. Dzięki nim możliwe staje się bezinwazyjne wykrycie wszelkich wad technologicznych oraz konstrukcyjnych (np. przegród budynków, mostków cieplnych, zawilgoceń czy usterek w dociepleniu). Termogram umożliwia zlokalizowanie rur z ciepłą wodą, wycieków i nieszczelności. Daje również szansę na ocenę stanu izolacji cieplnej kotłów czy rurociągów, a także przewodów doprowadzających gaz.
W przemyśle wykorzystuje się kamery termowizyjne np. po to, aby móc ocenić stan wanien szklarskich czy elektrolitycznych, a także, żeby ocenić nieprawidłowo pracujące urządzenia mechaniczne. Są też stosowane do oceny stanu elektrofiltrów oraz kadzi. Obecnie kamery tego typu są używane wszędzie tam, gdzie istotny jest rozkład temperatur, a więc nawet w badaniach ekologicznych, wykrywaniu ognisk pożarów w lasach, diagnostyce medycznej czy ratownictwie górskim.