Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością z uwagi na swoją skuteczność. Istnieją dwa podstawowe sposoby na taką instalację, które mają swoje słabsze i mocniejsze strony.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

W czasie projektowania i budowy nowych obiektów mieszkalnych wielu inwestorów decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. Ta technologia przestała już się kojarzyć wyłącznie z łazienkami i instalacje można poprowadzić w dowolnym pomieszczeniu. Jedynym problemem jest dobór odpowiedniej sieci grzewczej. W poradniku przedstawimy dwa najpopularniejsze sposoby na ogrzewanie podłogowe w mieszkaniach. 

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to sposób na podniesienie temperatury w pomieszczeniu poprzez zamontowanie źródła ciepła w podłodze. Najczęściej instalacja jest prowadzona po powierzchni ocieplenia stropu, a z wierzchu zostaje wykończona standardowymi materiałami budowlanymi. Dzięki temu ciepłe powietrze unosi się w górę, ogrzewając skutecznie całe pomieszczenie. Takie ogrzewania uznawane są zatem za rozwiązanie bardziej ekonomiczne od tradycyjnych grzejników ściennych. 

W zależności od założeń projektowych jako źródło ciepła może występować nagrzana woda lub prąd elektryczny płynący przez grzałki. Rurki instalacyjne połączone z siecią centralnego ogrzewania i maty grzewcze elektryczne należą do dwóch najpopularniejszych metod grzewczych. Która z nich jest skuteczniejsza?

Ogrzewanie podłogowe wodne

Ogrzewanie wodne jest bardziej popularnym i klasycznym sposobem. W tym przypadku instalacja układana jest na wylewce samopoziomującej, która dodatkowo pokryta zostaje warstwą izolacji termicznej. Dopiero na styropianie układa się rurki na ciepłą wodę, mające pokryć równomiernie całą podłogę. Woda w tym systemie ogrzewana jest przez piece gazowe lub węglowe, które jednocześnie są odpowiedzialne za ogrzanie wody użytkowej. Choć sama instalacja jest stosunkowo wygodna i można łączyć ogrzewania podłogowe z grzejnikami ściennymi, ma też swoje słabsze strony. Koszt ogrzewania może być wysoki, a montaż sieci wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu. 

Maty grzewcze elektryczne do ogrzewania podłogowego

Innym sposobem na ogrzewanie podłogowe są maty grzewcze elektryczne. Są to maty foliowe wyposażone w rurki grzewcze zasilane prądem elektrycznym. Maty nie wymagają podłączenia do kotłów przepływowych czy instalacji ogrzewania wody użytkowej, a jedynie potrzebują prądu elektrycznego. Dzięki temu są łatwe w montażu i można umieścić je na podłodze nawet już w trakcie użytkowania obiektu. Ponadto nie zajmują wiele miejsca, są bardzo ekonomiczne i podobnie do innych urządzeń grzewczych elektrycznych, można bardzo precyzyjnie regulować temperaturę. 

Jeśli zastanawiasz się nad montażem ogrzewania podłogowego i zainteresowały Cię maty grzewcze elektryczne, sprawdź ofertę firmy Termofol. Znajdziesz u nas wysokiej jakości maty grzewcze oferowane w kompletach przeznaczonych do samodzielnego montażu. Jeśli nie jesteś pewien, jaki wariant wybrać, kontakt ze specjalistami z firmy Termofol powinien rozwiać Twoje wątpliwości.