W większości przypadków, planując remont łazienki czy kuchni, szukamy rozwiązań na lata. Przeważnie nie mamy przecież zamiaru powtarzać uciążliwych i generujących sporo bałaganu prac co kilka sezonów. Nic więc dziwnego, że jedna z ważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć, sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, jakie płytki ceramiczne do łazienki wybrać. Podpowiadamy, jaki wariant będzie lepszy do wykończenia ścian, a jaki do podłóg. Czym kierować się, dopasowując wielkość i kształt płytek? Które parametry mają znaczenie praktyczne?

1. Rozmiary i kształty płytek ceramicznych do łazienki

2. Płytki na podłogę i na ścianę

3. Kluczowe parametry

Obecnie płytki ceramiczna występują w bogatej kolorystyce i wielu różnych sposobach wykończeń. Zakup konkretnego wzornictwa to w dużej mierze kwestia gustu, ale nie tylko. Zwróć uwagę chociażby na widoczność zabrudzeń na konkretnych powierzchniach, a także zasady czyszczenia płytek matowych i połyskujących.

Rozmiary i kształty płytek ceramicznych do łazienki

Dawno przeminęły już czasy, gdy kupujący mieli do wyboru jeden lub dwa formaty płytek. Obecnie producenci proponują bogaty wachlarz właściwie wszelkich możliwych rozmiarów i kształtów.

  • Płytki ceramiczne wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe, czasami określane także mianem mega płytek, zaczęły cieszyć się dużą popularnością zwłaszcza w ostatnich latach. Najczęściej dostępne są w wariantach: 50 x 100 cm, 90 x 180 cm, 120 x 120 cm, a także 120 x 180 cm. Mimo że powszechnie uważa się, że pasują wyłącznie do przestronnych pomieszczeń, można zastosować je także i w mniejszych łazienkach, pod warunkiem sensownego rozplanowania. Efekt może być nawet bardziej spektakularny niż w salonie kąpielowym, dzięki temu, że utworzą jednolitą, całkowicie lub prawie całkowicie pozbawiona spoin płaszczyznę.

  • Płytki duże i średnie

To bezpieczny wybór w każdej łazience. Do wyboru masz przede wszystkim płytki 25 x 40 cm, 20 x 60 cm lub 30 x 60 cm, a także 20 x 40 cm, 40 x 40 cm oraz 60 x 60 cm. Niektórzy producenci proponują rozwiązania mniej typowe.

  • Płytki małe

W tym przypadku długość żadnej ze ścianek nie przekracza 20 cm. Najbardziej typowe są płytki kwadratowe 20 x 20 cm lub 15 x 15 cm, ale znajdziesz także mniejsze, w tym modele prostokątne. Można układać je na różne, często bardzo dekoracyjne sposoby.

Płytki na podłogę i na ścianę

Jakie płytki wybrać na podłogę, a jakie na ścianę łazienki? W tym przypadku sprawa jest prosta. Na podłodze położyć można wyłącznie wariant oznaczony jako płytki podłogowe lub uniwersalne. Te typowo ścienne są zbyt cienkie i kruche, by wytrzymać ciężar wyposażenia oraz ludzkiego ciała. Do wyboru masz wiele materiałów i sposobów wykończeń.

Kluczowe parametry

Aby płytki ceramiczne były funkcjonalne i bezpieczne, muszą odznaczać się konkretnymi parametrami. Przede wszystkim powinny charakteryzować się małą nasiąkliwością, czyli zamkniętą, nie absorbującą wody i zabrudzeń strukturą. Duże znaczenie ma również ich antypoślizgowość, oznaczana symbolem R i wskaźnikiem liczbowym. Do łazienki wybieraj płytki o parametrze R 10 i wyższym.