Jakość powietrza, którym oddychamy ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Niestety, żyjemy w czasach, w których przewietrzenie mieszkania może pogorszyć, a nie polepszyć jakość powietrza we wnętrzu. Z kolei brak cyrkulacji powietrza wpływa na wzrost ilości dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym możliwe jest filtrowanie i kontrolowanie parametrów powietrza w naszych domach. Warto poznać najlepsze metody.

Jak oczyszczać powietrze we wnętrzu

Jakość powietrza ulega ciągłemu pogorszeniu. Na smog jesteśmy narażeni już nie tylko w sezonie grzewczym, ale niemal przez cały rok. Gorsza jakość powietrza bez wątpienia wpływa na nasze samopoczucie. Warto podkreślić, że przy złej jakości powietrza na zewnątrz, powietrze w zamkniętym pomieszczeniu może być nawet trzykrotnie bardziej zanieczyszczone. Na szczęście mamy możliwość poprawy jego jakości w naszych domach.

Na rynku spotkać można wiele przenośnych oczyszczaczy powietrza, które regularnie stosowane oczyszczają i odświeżają powietrze we wnętrzu. Mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, jak jonizatory czy nawilżacze. Warto pamiętać, że na czystość powietrza wpływ mają także: odpowiednio częste odkurzanie, wycieranie kurzy, a także utrzymanie optymalnej temperatury oraz wilgotności. Chcąc zadbać o jakość powietrza warto pomyśleć o kompleksowych rozwiązaniach, czyli przede wszystkim o odpowiednim systemie wentylacji.

Nowoczesne systemy wentylacji i odzyskiwania energii cieplnej mogą być wielozadaniowe. Niemniej nadal najważniejszą ich rolą jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w domu czy mieszkaniu. Wentylacja z rekuperacją zapewnia czyste i świeże powietrze. Wymiana powietrza poprawia także jego jakość, dzięki temu wlatujące do wewnątrz powietrze wolne jest od kurzu i zanieczyszczeń, a także od bakterii czy wirusów. Stosując odpowiednio zaawansowany system wentylacji mechanicznej z rekuperacją można także ogrzać lub ochłodzić powietrze w domu, a nawet podgrzać wodę.

Rekuperacja – czyste powietrze i komfort cieplny

Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją są rozwiązaniami wielozadaniowymi. Zapewniają odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniu, mogą także służyć do ogrzania domu, a nawet wody użytkowej. To bez wątpienia rewolucyjne urządzenie – ekonomiczne, ekologiczne i niezawodne. Co warto wiedzieć o systemach wentylacji z rekuperacją?

Warto podkreślić, że systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją można zamontować w nowo powstałych budynkach, jak i w mieszkaniach. Istnieją także metody, aby zmodernizować istniejące już systemy wentylacyjne. Jest to wskazane szczególnie w sytuacji, kiedy budynek został poddany termomodernizacji. Najbardziej kompleksowe systemy zapewniają pełen zakres cyrkulacji powietrza dając jednocześnie o możliwość odzyskiwania energii cieplnej ze zużytego powietrza.

Warto podkreślić, że wentylacja decentralna odpowiada przede wszystkim za poprawę jakości powietrza poprzez jego wymianę z odzyskiem ciepła lub bez. Z kolei systemy centralne wentylacji z rekuperacją mogą być kompleksowe i łączyć funkcje wentylacji z ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń, a nawet z przygotowaniem ciepłej wody.

Decentralny system wentylacji jest najczęstszym wyborem przy renowacji istniejących już systemów wentylacyjnych. Ponieważ w każdym pomieszczeniu instalowane jest niezależne urządzenie, jest to także rozwiązanie korzystne pod względem ekonomicznym. Decentralna wentylacja z rekuperacją ma wiele zalet: przede wszystkim wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach, redukuje szkodliwe emisje i nieprzyjemne zapachy, wpływa także na optymalizację wilgotności w pomieszczeniach.

Jakość powietrza a zdrowie i samopoczucie

Jakość powietrza i jego parametry wpływają na komfort życia, a także na zdrowie domowników. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, nieodpowiednia wilgotność, dwutlenek węgla, kurz i zanieczyszczenia mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Z tego względu tak ważny jest odpowiedni system wentylacji we wnętrzu.

Zbyt słaba wentylacja może wpływać na złe samopoczucie i zmniejszoną wydajność. Szczególnie negatywny wpływ na komfort życia ma zbyt duża ilość dwutlenku węgla w powietrzu, o którą przy nieodpowiedniej wentylacji nietrudno. Warto postawić na dobrą wentylację i skuteczne systemy oczyszczające powietrze.

Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia może skutkować nie tylko gorszym samopoczuciem, ale także zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby układu oddechowego, układu krążenia i spadek odporności. Wpływa także na problemy z koncentracją i pogorszenie pamięci. Korzyści płynących z czystego powietrza w domu jest bardzo wiele – poczynając od wzrostu witalności, lepszej koncentracji i ogólnego samopoczucia, poprzez zapobieganie wielu poważnym schorzeniom. Dobra jakość powietrza to jedna z kluczowych kwestii wpływających na jakość życia – nie można o niej zapominać.