Ściany łazienki nie są łatwe do udekorowania ze względu na utrzymujący się poziom wilgotności w pomieszczeniu. Pewnie zastanawiasz się, czy można położyć tapetę w łazience, aby była równie atrakcyjna i trwała, jak w innych pomieszczeniach w domu? Tak, ale jaka tapeta do łazienki jest najlepszym wyborem?

W pierwszej kolejności oprzyj się pokusie zaoszczędzenia pieniędzy i zakupy zwykłej tapety, ponieważ nie wytrzyma ona wilgoci panującej w przeciętnej łazience. W łazienkach sprawdza się wyłącznie tapeta wodoodporna.

Wodoodporna tapeta do łazienki

Wodoodporną tapetę można zamontować w dowolnym miejscu w łazience, nawet bezpośrednio pod prysznicem, w łaźni parowej lub za wanną. Tego typu tapety wykorzystują nowoczesne masy klejące, które tworzą wodoodporną membranę, a ta ochroni tapetę przed bezpośrednim kontaktem z wodą. 

Niektóre typy wodoodpornych tapet wykorzystują grubą powłokę winylową, która zapobiega pochłanianiu wilgoci. Tapeta winylowa na podłożu z tkaniny to strzał w dziesiątkę i hit najnowszych aranżacji ścian łazienki. W przeciwieństwie do tapet papierowych winyl jest trwały, odporny na wilgoć i bardzo trwały.

Zalety tapet winylowych

Tapety winylowe występują w nieprzebranej gamie kolorów i wzorów. Ich estetyka i różnorodność to nie jedyny atut.

  • Trwałość. W przeciwieństwie do tapet papierowych, które można łatwo oderwać, tapety winylowe są znane z trwałości. W miejsce papieru tylna część tapety jest wykonana z tkaniny, co wydłuża jej żywotność.
  • Wodoodporność. Winylowa tapeta do łazienki na podłożu tekstylnym nie ulega uszkodzeniom pod wpływem wody, dzięki czemu można ją łatwo wyczyścić.

Pomysły na tapety do łazienki

Właściwie położona tapeta może całkowicie odmienić Twoją łazienkę, dodać jej odrobinę elegancji i szyku, których nie osiągnie się w przypadku użycia farby lub glazury. Tak jak w każdym innym miejscu w domu, tapeta może zdziałać cuda i sprawić, że łazienka będzie wyglądać na ekskluzywną.

Jak zawsze, styl jest bardzo osobistym wyborem, ale zawsze upewnij się, że wybrany przez Ciebie tapeta do łazienki pasuje on do reszty wystroju. Tapeta odbiegająca stylem od mebli łazienki wygląda tandetnie.

  • Czarno-biała tapeta do łazienki. Czarno-białe łazienki są bardzo tradycyjne. Dodanie czarno-białej tapety na ściany dopełnia wygląd. 
  • Dodaj odrobinę koloru. Położenie odważnej kolorowej tapety w łazience należy do często stosowanych, nowoczesnych pomysłów w aranżacjach. W przypadku tapet wybór wzorów jest prawie nieskończony. Należy jednak pamiętać, że niektóre projekty są bardziej odpowiednie do łazienek niż inne. Niektóre wzory są przeznaczone do aranżacji dużej przestrzeni, aby miały zostać właściwie wyeksponowane. Dlatego należy uważać przy wyborze projektów, w których ważne elementy tapety mogą zostać ukryte za szafką pod umywalką lub meblami łazienkowymi.