Czy renowacja dachu płaskiego zawsze oznacza konieczność zerwania starego pokrycia? Czy warto wykonać prace samodzielnie, czy zaangażować do nich fachowca? Od czego zacząć renowację dachu? W artykule odpowiemy na te i inne pytania naszych czytelników.
Renowacja dachu płaskiego to ogół prac mających na celu przywrócenie dachowi pierwotnej funkcjonalności. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac?
Kiedy warto wykonać renowację dachu?
Impulsem do renowacji dachu powinny być widoczne uszkodzenia jego struktury i/lub utrata właściwości dachu. Jeśli pokrycie przecieka lub wykazuje gorsze właściwości termoizolacyjne — najwyższa pora na remont.
Od czego zacząć renowację dachu?
Renowację dachu warto zacząć od kompleksowej oceny uszkodzeń. Tę powinien jednak przeprowadzić fachowiec — doświadczony dekarz lub konstruktor. Ekspert precyzyjnie oceni nie tylko uszkodzenia widoczne gołym okiem. Sprawdzi także stan obróbek blacharskich, szczelność wentylacji pod pokryciem dachowym oraz znajdzie źródło nieszczelności (jeśli dach przecieka).
Czy renowacja dachu płaskiego zawsze oznacza konieczność zerwania starego pokrycia?
Na szczęście nie. W zależności od skali i rozmiaru uszkodzeń renowacja może, lecz wcale nie musi oznaczać konieczność zerwania starego pokrycia. Jeśli dach zachowuje swoje właściwości, a na jego powierzchni znajdują się jedynie purchle, fałdy, wybrzuszenia, przesunięcia i pęknięcia, z powodzeniem wystarczy miejscowa naprawa.

Czy renowacja dachu płaskiego wymaga pozwoleń?
Planujesz jedynie wymienić pokrycie dachowe, nie ingerując w więźbę? Zgodnie z prawem budowlanym będziesz wykonywał remont. Takiej czynności nie musisz zgłaszać w urzędzie. Nie musisz także starać się o żadne pozwolenia i zgody. Jeśli jednak będziesz wykonywał prace, które zmienią parametry techniczne lub użytkowe domu, będą one definiowane nie jako remont, lecz jako przebudowa. Realizacja przebudowy wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu wraz z załączonym, przygotowanym przez uprawnionego specjalistę projektem.
Czy warto wykonać prace samodzielnie, czy zaangażować do nich fachowca?
W przypadku niewielkich uszkodzeń, które nie wymagają zrywania pokrycia dachowego, możesz dokonać napraw na własną rękę. Zwłaszcza jeśli w pracach budowlano-remontowych posiadasz choćby minimalne doświadczenie. Jeśli nie masz go wcale i/lub uszkodzenia dachu są zdecydowanie bardziej rozlegle, wsparcie profesjonalisty okaże się na wagę złota. Pamiętaj bowiem, że poszczególne warstwy dachu powinny być nie tylko szczelne, ale także zgodne z normami prawnymi i technicznymi. Nawet niewielkie pozornie niedopatrzenie może nieść za sobą długofalowe konsekwencje zagrażające bezpieczeństwu domowników.