Ogrodzenie działki budowlanej, mieszkalnej czy publicznej to bardzo ważny aspekt. Dodający bezpieczeństwa, wygody oraz rozdzielający daną powierzchnię użytkową. Ogrodzenie oprócz funkcji użytkowej posiada również walory estetyczne. Jak i z czego wykonać ogrodzenie panelowe? Jakie zalety posiada wspomniane w tytule panele ogrodzeniowe? Jak odpowiednio zamontować siatkę?
Rodzaje ogrodzeń panelowych
Wybór odpowiedniego ogrodzenia, zależny jest od wielu czynników. Głównymi wyznacznikami są:
– rodzaj powierzchni,
– potrzeby właściciela,
– rodzaj podłoża,
– możliwości finansowe,
– inne.
Wśród najbardziej popularnych typów ogrodzeń należy wyróżnić takie jak:
- murowane
- z siatki,
- metalowe,
- drewniane,
- kompozytowe, itp.
Ogrodzenia panelowe — zalety i cena
Płot z siatki, wykonany jest ze specjalnie przygotowanych materiałów. Charakteryzują się lekkością, niską ceną, jak również giętkością i możliwością odkształcania. Siatka to materiał, który można wykorzystać na wielu płaszczyznach. Stworzone z niej produkty służą do wielu działań. Ogrodzenia siatkowe wykonywane są na wiele sposobów. Najpopularniejsze rodzaje wykonania to:
– plecionka
– siatka zgrzewana.
Obydwa sposoby posiadają wiele zalet, jak również przypisane sobie wady. Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy produktami są: budowa siatki, sztywność, trwałość, bezpieczeństwo użytkowania.
Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie posiada wiele podobieństw. Produkt tworzony jest z jednego rodzaju drutu i posiada identyczną otulinę. Każda z technik jest tak samo odporna na działanie czynników zewnętrznych oraz panujących warunków. Istnieje możliwość wyboru koloru powłok. Każdy z typów posiada łatwość renowacji, a także odświeżenia koloru.
Stosowanie ogrodzeń z siatki posiada wiele zalet, które mogą zdecydować o słuszności użycia tego materiału. Głównymi atutami są wysoka funkcjonalność, łatwość montażu i niska cena. Dzięki tym walorom siatka może być wykorzystywana jako rozwiązanie tymczasowe. Może być wykorzystana także w miejscach, które nie wymagają solidnego, mocnego zabezpieczenia. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zamontowania jej na terenach nierównych. Łatwość dostosowania jej do każdej powierzchni znacznie ułatwia prace budowlane.
Montaż płotu z siatki zgrzewanej
Montaż ogrodzenia z siatki leśnej, nie wymaga od instalatora posiadania wielu specjalnych cech i umiejętności. Montaż produktu jest prosty i szybki. Do stworzenia pożądanego płotu należy przygotować kilka akcesoriów, którymi są:
– słupki,
– naciągacz do drutu,
– przelotek,
– drut naciągający,
– pręty,
– cement.
Etapy pracy – materiały budowlane
Pierwszym etapem prac jest obliczenie i wyznaczenie obwodu ogradzanego terenu. Kolejno należy wyliczyć ilość słupków oraz odległości między nimi. Następnym krokiem jest wbicie, zamontowanie słupków, a także rozciągnięcie pomiędzy nimi przygotowanego drutu. W kolejnych krokach właściwym jest przymocowanie siatki i usztywnienie jej za pomocą napinaczy. Aby siatka solidnie trzymała się i spełniała określoną funkcję, należy również zamontować druty naprężające. Umieszczamy je w odległości około 15 cm od każdego słupka narożnego. Można również połączyć style. Wówczas może powstać połączenie siatki z podmurówką.
Prosty montaż – nie ma lepszego rozwiązania dla tymczasowego ogrodzenia.