Czy wiesz, czym jest inteligentny dom? Jakie technologie smart dom cieszą się największą popularnością i ile może kosztować Cię taka inwestycja?

Co to takiego inteligentny dom?

Nowoczesne technologie otaczają nas na każdym kroku, wciąż są również udoskonalane, aby na różne sposoby poprawiać jakość naszego życia. Jednym z najlepszych przykładów takich działań jest właśnie cała idea związana z inteligentnym domem. Inteligentny dom w rzeczywistości może składać się z całej masy skoordynowanych ze sobą systemów. Wystarczy wspomnieć, że systemy inteligentnego domu w postaci zdalnego sterowania możesz wykorzystać np. do kontroli rolet, oświetlenia, alarmów, monitoringu, furtki czy bramy – a to wciąż zaledwie niektóre z wielu przykładów. Inteligentny dom, określany także jako smart home, to technologia, która zapewnia Ci oszczędność energii oraz bezpieczeństwo na wielu polach. Smart home jest nierozerwalnie połączony z aplikacją mobilną, z której poziomu możesz koordynować pracę wszystkich sparowanych systemów.

Ujmując nieco inaczej, inteligentny dom to tak zaprojektowana seria podzespołów, która pozwala na kontrolę pracy wielu urządzeń i instalacji. Za pomocą wspomnianej aplikacji uzyskujesz dostęp do podglądu w czasie rzeczywistym odnośnie do statusu i stanu danych instalacji i urządzeń, a także możesz nimi zarządzać w określony sposób. Warto zauważyć, że przy projekcie inteligentnego domu samodzielnie wybierasz, które rozwiązania są dla Ciebie najważniejsze i na których zależy Ci we własnych czterech ścianach. Dlatego dobrze zastanowić się nad tym, które systemy inteligentnego domu będą optymalne w Twoim przypadku.

Systemy inteligentnego domu – co może wchodzić w ich skład?

Systemy smart home mają na celu ułatwienie prowadzenie domu i zwiększenie codziennego komfortu życia. Ponadto wiele usprawnień wpływa na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w gospodarstwie domowym. Systemy tego typu są modułowe, co oznacza, że możesz wybrać, które z nich są najlepsze dla Ciebie. Do podstawowych systemów smart home, które jednocześnie cieszą się największą popularnością, zalicza się m.in. moduły sterowania oświetleniem oraz zarządzanie systemem rolet lub bram i furtek. Możesz nie tylko zdalnie uruchamiać wszystkie te urządzenia i je wyłączać/zamykać, ale też ustalić przedziały czasowe, w których mają być aktywne. Zaawansowane systemy, które budzą duże zainteresowanie, to chociażby monitorowanie zużycia wody i prądu, podgląd posesji i wnętrz w budynku oraz funkcje zabezpieczające przed zalaniem w razie awarii systemu wodnego.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć za pomocą konkretnej kwoty, bowiem wszystko zależy tu od całej masy czynników, jak choćby metraż domu, wybór poszczególnych technologii czy ich dostawca. Czasem też koszt inteligentnego domu przelicza się na metr kwadratowy mieszkania. Biorąc pod uwagę ten przelicznik, można uznać, że stawki za inteligentny dom wahają się w graniach od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Źródła:

  1. https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/inteligentny-dom-co-znaczy-i-ile-kosztuje/9065/
  2. https://www.smartspace.pl/blog/blog-smartspace-1/ile-kosztuje-inteligentny-dom-14
  3. https://scroll.morele.net/technologia/co-to-jest-inteligentny-dom-i-ile-kosztuje-czy-cena-smart-home-jest-usprawiedliwiona-przez-komfort/