Z budową domu nieodłącznie wiążę się konieczność pozyskania projektu, który w pełni spełni wymagania przyszłych właścicieli. Obecnie inwestorzy mają do wyboru dwie podstawowe opcje. Pierwszą z nich jest projekt gotowy, a drugą – projekt indywidualny. Oba rozwiązania niosą za sobą wiele korzyści, które warto dokładnie rozważyć przed podjęciem decyzji. W ostatnich latach szczególną popularność zyskują właśnie projekty indywidualne, czyli opracowywane od podstaw przed doświadczonych architektów.

Specyfika projektu indywidualnego

Projekt indywidualny domu to szczegółowy projekt architektoniczno-budowlany, który jest tworzony na specjalne zamówienie inwestora. Aby go zrealizować, wykonawca musi posiadać stosowne uprawnienia oraz należeć do izby zawodowego samorządu architektów. Indywidualne projekty domów są jedyne w swoim rodzaju i unikalne, ponieważ podstawę do ich pracowania stanowią różne czynniki związane z potrzebami i wytycznymi inwestora. Nie bez znaczenia pozostają również parametry posiadanej działki budowlanej. Projekt indywidualny zawsze jest do niej przypisany, dlatego w praktyce nie da się go bezpośrednio odsprzedać – chyba, że w łącznym pakiecie z terenem, dla którego został sporządzony. Z pełnym opracowaniem wiążą się też wszystkie niezbędne dokumenty formalne, dotyczące chociażby pozwolenia na budowę.

Główne zalety projektów indywidualnych

Projekt domu indywidualny zawsze jest optymalnie przystosowany do określonych oczekiwań i potrzeb, co daje pewność jego stuprocentowej zgodności ze specyfiką działki oraz uwarunkowaniami lokalnymi. Realizacja takiej inwestycji może więc zabezpieczyć przed różnymi nieoczekiwanymi trudnościami. Indywidualnie opracowany projekt domu u architekta pozwala zarazem na najbardziej efektywne wykorzystanie potencjału posiadanej działki, co okazuje się kluczowe w przypadku przestrzeni problematycznych w zagospodarowaniu – np. stosunkowo małych lub wąskich. Projektant jest w stanie idealnie dobrać odpowiednie rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne, a tym samym zapewnić większą funkcjonalność i energooszczędność gotowej nieruchomości. To z kolei przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne oraz większy komfort domowników.

Realizacja projektu indywidualnego

Projekty indywidualne domów powstają w kilku etapach. Podstawę stanowi konsultacja z architektem, który dokładnie analizuje potrzeby inwestora oraz parametry działki. Specjalista pozyskuje niezbędne informacje, a następnie opracowuje projekt koncepcyjny w formie wizualizacji. W przypadku rozbieżności z oczekiwaniami, architekt może wprowadzić niezbędne korekty i zmiany. Po zatwierdzeniu projektu koncepcyjnego następuje właściwa praca, włącznie ze sporządzeniem kompletnego projektu architektoniczno-budowlanego, projektu technicznego i projektu zagospodarowania działki. Kompletna dokumentacja projektowa może być już złożona do urzędu, co pozwoli inwestorowi pozyskać pozwolenie na budowę i przystąpić do realizacji. Indywidualny projekt domu od lat przygotowują specjaliści firmy budowlanej New-House, którzy mają na swoim koncie setki udanych inwestycji.

Decyzja o wyborze projektu indywidualnego

Projekty indywidualne domów są optymalne i korzystne przede wszystkim dla inwestorów, którzy mają mocno skonkretyzowane oczekiwania względem przyszłej nieruchomości. Decyzja o wyborze takiego rozwiązania często poparta jest też kwestiami logistycznymi i formalnymi, a nawet finansowymi. Warto przy tym pamiętać, że koszty inwestycji będą zwykle wyraźnie wyższe. Indywidualny projekt domu jednorodzinnego może się jednak okazać tańszy w realizacji, niż projekt gotowy wymagający czasochłonnej adaptacji. Budynek optymalnie dostosowany do parametrów działki będzie bardziej ergonomiczny, co pozostaje nie bez wpływu na oszczędności generowane w przyszłości. Podejmując decyzję o opracowaniu projektu indywidualnego, warto też pamiętać o dużych nakładach pracy architekta. Na jego kompletne przygotowanie trzeba nierzadko poczekać nawet kilka miesięcy.