Praca w biurze wymaga odpowiedniej organizacji stanowiska pracy. Jednym z najważniejszych elementów jego wyposażenia jest fotel – z uwagi na to, że to właśnie na nim spędza się zdecydowaną większość czasu, warto zadbać o komfort i wygodę.

Fotel biurowy – najważniejsze kryteria wyboru

Przy wyborze fotela biurowego trzeba kierować się licznymi przesłankami. Kluczowe znaczenie w tym kontekście ma styl pracy danej osoby. Podstawową cechą, którą powinny wyróżniać się dobre fotele biurowe, jest ergonomiczność, niemniej jest to dość względne pojęcie z racji na to, że fotel musi zaspokajać potrzeby konkretnego pracownika. Przy jego wyborze należy uwzględnić parę istotnych parametrów. Siedzisko powinno być miękkie, ale niezbyt wygodne – z możliwością regulacji wysokości w taki sposób, aby nogi osoby siedzącej były ustawione pod kątem 90. stopni. Mile widziane są na tyle szerokie podłokietniki, aby wspierały ręce przez cały czas – i podczas pracy, i w trakcie odpoczynku. Eksperci ze sklepu Centrum Światła podkreślają też, aby dokładnie sprawdzić oparcie – najlepsze jest ruchome, dzięki czemu można je dopasować do wzrostu użytkownika. Jeśli fotel jest tapicerowany syntetycznymi materiałami, wskazane jest, aby posiadał otwory wentylacyjne.

Fotel biurowy – z jaką podstawą?

Największą popularnością cieszą się biurowe fotele na kołkach. Warto przyjrzeć się, z jakiego materiału zostały wykonane kółka. W biurach stosuje się głównie fotele z gumowymi kółkami, które nie rysują podłogi, nie ma też problemu z przesuwaniem ich po dywanach. Fotel z kółkami jest wygodny i praktyczny, gdyż ułatwia szybkie przemieszczanie się. Rzadziej spotykane są fotele na płozach. Po ustawieniu ich w wybranym miejscu są bardzo stabilne, ale można mieć trudności z ich przesunięciem.

Fotel biurowy – estetyka ma znaczenie

Fotel biurowy powinien być nade wszystko funkcjonalny i zapewniać komfort pracy, jednak nie sposób w tym momencie pominąć ważnego aspektu estetycznego. Pod względem stylistycznym musi pasować do wystroju biura.