Dom energooszczędny to budynek, w którym straty energii ograniczone są do minimum. Usytuowanie domu, rodzaj zastosowanego ogrzewania, materiały użyte do budowy, termoizolacja okien, rekuperacja to czynniki mające wpływ na oszczędność energii. Dobrze zaprojektowany i wykonany energooszczędny dom charakteryzuje się bardzo niskimi kosztami użytkowania i jest przyjazny dla środowiska.
Materiały do budowy domu energooszczędnego
Ściany
Cegła, beton lub kamień to materiały budowlane stosowane przy wznoszeniu domu energooszczędnego. To produkty o dużej masie termicznej umożliwiające pochłanianie i magazynowanie energii cieplnej. Nie sprawdzi się tutaj drewno czy stal.
Okna
Zastosowanie ma tutaj polistyren ekstrudowany. Jest to profil xps, którego kształt pozwala na jednoczesny montaż zarówno parapetów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Charakteryzuje się lekkością, a zarazem wytrzymałością. Dzięki jego zastosowaniu będziemy mieć w domu ciepłe parapety.
Przeczytaj artykuł o montażu okien: https://chcebudowac.pl/montaz-okien-jak-zrobic-to-dobrze/
Dachy
Nadrzędnym celem jest optymalne pozyskiwanie energii słonecznej. Mamy do wybory kolektory i panele fotowoltaiczne. Instalacja kolektorów jest rentowna, gdy zużywamy dużo ciepłej wody. Montaż paneli również jest opłacalny, ponieważ pozyskana z nich energia elektryczna jest przekazywana do sieci elektroenergetycznej, skąd możemy ją później z powrotem odbierać.
Ogrzewanie domu energooszczędnego
Ogrzewanie tradycyjnego domu pochłania zwykle ponad 50% kosztów związanych z jego utrzymaniem. W trakcie budowy domu energooszczędnego mamy do wyboru kilka urządzeń, znacznie redukujących nakłady na ogrzewanie.
Kocioł gazowy – wybierany najczęściej, bezpieczny dla środowiska. Jest bezobsługowy i zajmuje mało miejsca, zatem nie ma potrzeby posiadania specjalnie wydzielonej kotłowni.
Pompa ciepła – znacząco wpływa na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, bardzo tania w eksploatacji, nie wymaga żmudnej obsługi.
Kolektory słoneczne – czerpią energię z promieniowania słonecznego.
Można również zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe, kocioł elektryczny, kotły na biomasę.
Wentylacja w domu energooszczędnym
Tradycyjna wentylacja grawitacyjna niesie ze sobą konieczność płacenia dużych rachunków za ogrzewanie zimą. Dlatego w domach energooszczędnych coraz częściej stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperacja to obecnie najbardziej zaawansowany i skuteczny sposób na wentylowanie pomieszczeń. Rekuperator pozbywa się na zewnątrz dwutlenku węgla i różnych substancji chemicznych, odprowadza również nadmiar wilgoci. Powietrze w domu jest zdrowe dla mieszkańców. Odzysk ciepła, przy szczelnej konstrukcji budynku, pozwala na oszczędności energii rzędu 25-30%.
Produkty potrzebne do zbudowania energooszczędnego domu znajdziesz na stronie sklep.jftechnologie.pl