Domy prefabrykowane to nowoczesne budynki, które stawia się korzystając z gotowych segmentów. Są to stropy, ściany oraz inne większe elementy konstrukcyjne, które przywożone są na plac budowy i w ciągu kilku dni powstaje z nich gotowy budynek. Półprodukty zawsze składają się z drewnianej lub stalowej ramy wypełnionej materiałem izolacyjnym. Najczęściej jest to styropian, wełna mineralna oraz folia izolacyjna. Posiadają także warstwę dźwiękoszczelną oraz zabudowę w z płyt. Domy prefabrykowane w ciągu ostatnich lat zyskały ogromną popularność.
Zalety domów prefabrykowanych
Główną zaletą, która sprawia, że domy szkieletowe są coraz bardziej popularne jest szybkość ich budowy. Cały proces wraz z wyborem projektu oraz produkcją półfabrykatów trwa kilkakrotnie krócej niż w przypadku budynku stawianego w tradycyjny sposób. Można je stawiać o każdej porze roku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że fundamenty muszą być przygotowane odpowiednio wcześniej, aby zdążyły wyschnąć. Wszystkie elementy wytwarzane są w bezpiecznych warunkach, dzięki czemu chronione są przed wilgocią oraz niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Gotowe domy prefabrykowane stawiane są z ogromną dokładnością, co daje gwarancję, że spełnią wszelkie oczekiwania. Wszystkie prace związane ze stawianiem gotowych elementów są czyste, dzięki czemu działka nie będzie wymagać czasochłonnego sprzątania. Na korzyść budynków z prefabrykatów wpływa także to, że są to tanie domy.
Jak przebiega proces stawiania domu szkieletowego?
W pierwszej kolejności trzeba wybrać sprawdzonego wykonawcę, który zajmie się całym procesem budowy domu. Oceni on działkę, a przede wszystkim dojazd do niej i oceni, czy nie będzie on problematyczny dla samochodów ciężarowych, które będą dowozić półfabrykaty na teren budowy. Jeśli okaże się, że taki transport mógłby być utrudniony konieczne jest właściwe utwardzenie nawierzchni. Kolejnym etapem jest podpisanie umowy z wykonawcą, która zawiera wszystkie istotne informacje dotyczące m.in. standardu wykończenia, parametrów cieplnych oraz czasu i ceny. Z bazy gotowych projektów wybiera się swój wymarzony dom. We współpracy z architektem można oczywiście wprowadzić swoje zmiany. Po zaakceptowaniu ostatecznego projektu wykonawca zleca wykonanie poszczególnych półfabrykatów. W międzyczasie na działce wykonywane są fundamenty, które muszą być ściśle zgodne z projektem. Gdy wszystkie elementy są już gotowe następuje montaż całego budynku, który zazwyczaj trwa zaledwie kilka dni. To właśnie szybkość montażu sprawia, ze domy szkieletowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą czekać nawet kilkunastu miesięcy na tradycyjny dom.