Przed rozpoczęciem budowy wymarzonego domu, należy przemyśleć dwa aspekty z tym związane. Bardzo istotna jest technologia jego wznoszenia oraz typ materiałów zastosowanych do budowy. Wpływa to na koszt i czas wykonania domu. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują domy budowane technologią szkieletu drewnianego. Jest to zdecydowanie szybsze i tańsze w rozwiązanie niż budownictwo tradycyjne. Jednak należy pamiętać o korzystaniu z materiałów najwyższej jakości oraz wybraniu solidnego i doświadczonego wykonawcy.
Techniczne aspekty budownictwa szkieletowego – jakie wybrać drewno?
Drewno, które jest wykorzystywane do konstrukcji ścian to najczęściej drewno sosnowe II lub III klasy. Powinno spełniać wymogi wytrzymałościowe, które pokrywają się z obowiązującymi normami. Podstawą jest wysuszenie komorowe do wilgotności 18%, przy temperaturze 60 stopni C. Kluczową rolę odgrywa jego odpowiednie przygotowanie, m.in. usunięcie kory, zaokrąglenie krawędzi, mające na celu uniknięcie wypychania się płyt gipsowych.
W takie miejsca jak poszycia ścian, stropów czy połaci dachowych należy wybrać płyty drewnopochodne. Stosuje się płytę OSB/3, płytę V-100 lub sklejkę. Również płyty gipsowo-włóknowe są odpowiednie do położenia na ścianach.
Fundamenty – podstawa każdego domu
W budownictwie szkieletowym idealnym rozwiązaniem jest, gdy jeden, doświadczony wykonawca zajmuje się wznoszeniem fundamentów i domu. Zna bowiem ciężar konstrukcji budynku. Przy domu szkieletowym waży on zaledwie około 40 ton i jest o wiele lżejszy niż w budownictwie tradycyjnym. Z tego powodu wystarczający okazuje się fundament z boczków betonowych o szerokości 18 cm. Istotne znaczenie ma posadowienie domu szkieletowego na wysokości 15-20 cm od gruntu, aby uniknąć zawilgocenia, które jest dużym niebezpieczeństwem dla tego typu konstrukcji. Należy pamiętać o odizolowaniu termicznie wszystkich elementów od betonowego podłoża. Właśnie dlatego, że w tym budownictwie dom stawia się na ścianach fundamentowych lub na płycie betonowej.
Decydując się na budownictwo szkieletowe, należy zapoznać się także z zasadami wznoszenia ścian, konstrukcji stropów, wyboru odpowiedniego dachu oraz zastosowania idealnej elewacji do wykończenia wymarzonego domu. Dzięki skorzystaniu z pomocy solidnej firmy zbudujemy nowoczesny i piękny dom, spełniający zarazem nasze oczekiwania i wymagania. Więcej faktów na temat nowoczesnego budownictwa szkieletowego przeczytasz na stronie: www.siniat.pl.