Stacje ładowania samochodów elektrycznych to nadal dość nowa technologia, która na dodatek bazuje na urządzeniach działających pod wysokim napięciem i natężeniem prądu. Zrozumiałe jest więc pytanie o regulacje prawne i czy takowe w ogóle istnieją. W poniższym tekście przedstawimy więc jakie są przepisy budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Czy budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych wymaga pozwolenia?

W wielu przypadkach budowa stacji ładowania pojazdów nie wymaga pozwolenia z urzędu. Wyjątkiem może być tu infrastruktura ładowania drogowego transportu publicznego, ale większość stacji widywanych na przykład na parkingach przy centrach handlowych jest możliwa do instalacji bez pozwolenia. Oznacza to więc, że zainteresowany nie musi obawiać się odrzucenia wniosku oraz zaprzepaszczenia swoich planów. Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych przez firmy jak SigmaPolska.pl jest dostępna dla każdego zdecydowanego inwestora.

Warto jednak pamiętać, że planując budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych, wymagane jest zgłoszenie tego faktu do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Jest to krok niezbędny, ponieważ, budowa większości stacji ładowania będzie wiązała się z wcześniejszym przystosowaniem otoczenia oraz instalacją odpowiedniej infrastruktury. Aby ładowanie pojazdów elektrycznych mogło się odbywać, wymagane jest podłączenie nowej jednostki do sieci elektrycznej.

Obowiązek budowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Stosunkowo nową regulacją prawną jest wprowadzona w 2021 nowelizacja ustawy o elektromobilności, która zakłada obowiązek budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy większych parkingach budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych do 2025. roku. Zapis ten jest wynikiem rosnącego zainteresowania elektromobilnością oraz pojazdami elektrycznymi.

W wyniku wspomnianej nowelizacji deweloperzy będą zobowiązani zainstalować odpowiednią ilość stacji ładowania samochodów elektrycznych przy każdym parkingu przypisanym do nowego budynku. Obowiązek budowy ładowarek do samochodów zakładał będzie instalację 1. urządzenia na każde 5. miejsc postojowych.

Budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych w domu

Warto jednak pamiętać, że na ten moment, instalacja domowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych nie wymaga pozwolenia. Większość gospodarstw domowych nie będzie wpisywała się w założenia nowelizacji ustawy o elektromobilności, ponieważ liczba miejsc postojowych nie powinna przekraczać minimalnej określonej ilości dla budynków mieszkalnych. Dzięki temu osoba posiadająca samochód elektryczny lub jakikolwiek inny pojazd wymagający podobnego sposobu ładowania ma możliwość budowy całej instalacji samemu, lub z pomocą wybranego przez siebie wykonawcy bez dodatkowych zezwoleń.

Jak więc widać, przepisy związane z budową stacji ładowania samochodów elektrycznych nie są aż tak skomplikowane. Najważniejszy może okazać się fakt, że do budowy stacji ładującej nie jest wymagane pozwolenie, a wyłącznie zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. Warto jednak pamiętać o obowiązku budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych w określonych sytuacjach, który wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności z 2021. roku. Niezmiennie jednak osoby prywatne, które pragną ładować swoje pojazdy w domu, nie muszą uzyskiwać żadnych pozwoleń.