Uwielbiamy wypoczywać na świeżym powietrzu i spędzać czas wraz z rodziną i znajomymi, np. podczas grillowania. Niestety pogoda bardzo często psuje nam plany i sprawia, że musimy je zmienić, aby komfortowo biesiadować w towarzystwie. Pomocne z pewnością okażą się daszki, dzięki którym możesz czas spędzać na zewnątrz nawet w trakcie opadów deszczu. Zadaszenie balkonowe – cena, którą warto ponieść.
Do czego służą zadaszenia balkonowe?
Zadaszenia balkonowe to, jak sama nazwa wskazuje, konstrukcje, które w zamierzeniu mają chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To jednak bardzo duże uproszczenie – tak naprawdę daszki spełniają w każdym domu wiele istotnych funkcji, które nie ograniczają się tylko do tych praktycznych. Skutecznie podnoszą efektowność naszej przydomowej przestrzeni, wyróżniają nasz balkon na tle innych, a po dopasowaniu ich do stylistyki elewacji mogą stać się jej nierozłączną, atrakcyjną częścią.
Daszki są zawieszane na specjalnych elementach montażowych, które producenci dokładają do zestawu sprzedażowego. Z reguły z instalacją można sobie poradzić z pomocą jednej, dodatkowej osoby, wykorzystując tylko kilka standardowych akcesoriów i narzędzi. W bardziej skomplikowanych konstrukcjach warto zlecić instalację wykwalifikowanej ekipie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz daszek balkonowy nie będzie powodować zagrożenia podczas silniejszego wiatru.
Daszki balkonowe – rodzaje
Daszki balkonowe zawsze wykonuje się wyłącznie ze sprawdzonych, bezpiecznych i trwałych materiałów, które zapewnią wiele lat intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach pogodowych. Większość producentów stawia przede wszystkim na lekkie, mocne kompozyty oraz aluminium, które nie podnoszą znacząco wagi całej konstrukcji. Ponadto dzięki temu są łatwe w montażu i lekkie, mimo ich bardzo dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne.
Sam daszek z kolei wykonany jest z reguły z poliwęglanu – materiału będącego doskonałą alternatywą dla kruchego, delikatnego szkła. Mimo procesu hartowania jest szczególnie delikatne i najczęściej ulega uszkodzeniu.
Poliwęglan lity i komorowy – materiał o wielu twarzach
Szkło hartowane traci udział w rynku zadaszeń balkonowych na rzecz poliwęglanu, który jest od niego znacznie wytrzymalszy i trwalszy. To jednak tylko jedna z wielu jego zalet, odkrywanych co roku przez prywatnych konsumentów i inwestorów, w tym także deweloperów.
- Ogromna wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – poliwęglan to materiał o wysokiej sztywności, któremu niestraszne jest gradobicie, opady śniegu i deszczu oraz działanie promieniowania słonecznego. Jego wytrzymałość jest nawet 300-krotnie większa, niż szkła o analogicznej grubości.
- Wysoka przejrzystość – przezroczystość tego materiału sięga aż 92%, co oznacza, iż nie załamuje światła i nie zmienia znacząco jego natężenia. W rezultacie poliwęglan ciężko odróżnić od zwykłego szkła stosowanego w budownictwie.
- Pełna odporność na wszystkie temperatury – poliwęglan zachowuje swoją sztywność i wytrzymałość oraz parametry użytkowe w pełnym zakresie temperatur – od nawet -40°C do +130°C.
- Minimalna palność – poliwęglan jest materiałem trudnopalnym, dzięki czemu pod tym względem jest tak samo bezpieczny, jak szkło.
Warto wiedzieć, że różnice wynikają również z samej konstrukcji poliwęglanu. Wariant lity stanowi jedną, płaską taflę, która do złudzenia przypomina standardowe szkło hartowane. Cechuje się podobną przejrzystością oraz znacznie lepszymi parametrami użytkowymi. Poliwęglan komorowy wygląda zupełnie inaczej. Składa się z wielu pojedynczych komór, dzięki którym jest bardzo lekki, lecz także sztywny i wytrzymały. W rezultacie doskonale się sprawdza właśnie do produkcji daszków balkonowych.
Jakie zalety ma daszek balkonowy?
Daszek balkonowy to doskonałe uzupełnienie każdego balkonu, który pełni wiele bardzo istotnych funkcji. Przede wszystkim:
- chroni przed warunkami atmosferycznymi, w tym przed deszczem, śniegiem i promieniami słonecznymi,
- zabezpiecza meble przed utratą koloru, posadzki przed uszkodzeniem np. podczas gradobicia i elementy konstrukcje przed blaknięciem spowodowanym działaniem promieniowania ultrafioletowego,
- jest doskonałym dodatkiem stylistycznym, szczególnie gdy zostanie dobrze dopasowany do elewacji,
- nie żółknie mimo działania promieni ultrafioletowych.
Ile kosztuje zadaszenie balkonu?
Jeśli nie wiesz, ile kosztuje zadaszenie balkonu, koniecznie zadzwoń lub napisz do firmy, która zajmuje się produkcją daszków. Z reguły cena zakupu jest zależna od zastosowanego materiału, wielkości, poziomu skomplikowania konstrukcji (rynnowe, aluminiowe, klasyczne i nowoczesne) oraz innych parametrów, np. dodatkowego koloru z palety RAL. Cena zadaszenia balkonu jest zależna także od rodzaju poliwęglanu – lity ma nieco inny koszt niż komorowy.
Zadaszenie balkonu – cena nie nadwyręży budżetu
Cena zadaszenia balkonu jest zawsze bardzo niska w stosunku do korzyści wynikających z zastosowania tej konstrukcji. Daszki są wygodne w użytkowaniu i bezpieczne, poprawiają także komfort podczas wypoczynku i wygodę na co dzień. Bardzo istotne jest jednak to, aby zadaszenia balkonowe charakteryzowały się wysoką jakością w stosunku do ceny.
Ile kosztuje zadaszenie balkonu? Na ostateczną cenę wpływa także montaż. Samodzielne przeprowadzenie instalacji oczywiście jest najtańsze i nie łączy się z żadnymi dodatkowymi nakładami finansowymi, podczas gdy skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy może znacznie podnieść wysokość inwestycji. Czasami jednak warto to zrobić, szczególnie gdy zdecydujesz się na duży, rozłożysty wariant na całą szerokość balkonu. Takie konstrukcje ważą znacznie więcej niż te mniejsze, wymagają także użycia mocniejszych akcesoriów montażowych oraz pomocy jednej lub dwóch osób.
Partnerem artykułu jest strona metal-gum.com.