Materiały budowlane dostępne dziś w sklepach i hurtowniach wyróżniają się doskonałymi parametrami technicznymi, a ich różnorodność zapewnia łatwe dostosowanie do potrzeb użytkowników i wymagań danego obiektu. Izolacja stanowi jeden z najważniejszych elementów budowy domu, który warunkuje zachowanie komfortu cieplnego, a także wpływa na koszty eksploatacyjne. W artykule piszemy o metodach ocieplania dachu przy użyciu izolacji natryskowej (PUR), wełny mineralnej oraz styropianu.
Ocieplanie pianką PUR
Izolacje natryskowe przy użyciu pianki PUR to obecnie jeden z coraz częściej stosowanych sposobów ocieplania zarówno nowoczesnych konstrukcji dachowych, jak i renowacji starych dachów. Taka izolacja zapewnia skuteczną ochronę termiczną, eliminuje mostki cieplne i zapobiega przemarzaniu budynku. Pełni również funkcję hydroizolacją. Oprócz tego, zaaplikowana izolacja PUR jest też dodatkowo pokrywana warstwą polimocznikowo-elastomerową. Powłoka ta zabezpiecza przed promieniowaniem UV, uszkodzeniami mechanicznymi i poprawia hydroizolacyjność. Dzięki temu całość zyskuje odporność na warunki atmosferyczne czy ścieranie, co pozwala na osiąganie bardzo niskich współczynników przenikania ciepła i długą żywotność. W Poznaniu i okolicach izolacje natryskowe dachów wykonuje firma PROXIMO Krzysztof Jodko.
Wełna mineralna
Alternatywą dla izolacji natryskowych jest zastosowanie wełny mineralnej. Powszechnie wykorzystuje się jej dwa typy:
- wełnę mineralną szklaną;
- wełnę mineralną skalną.
Zarówno jedna, jak i druga mają dobre parametry cieplne i są odporne na uszkodzenia. Cechują się też dobrą zdolnością pochłaniania dźwięków i sprężystością. Wełna mineralna jest paroprzepuszczalna, co stanowi jednocześnie jej zaletę i wadę. Z jednej strony ściana dzięki tej właściwości może “oddychać”, z drugiej zaś konieczne jest dodatkowe użycie paroizolacji. Sporą niedogodnością jest również pylenie wełny podczas montażu, możliwość uczulania i obciążenie dla konstrukcji dachu.
Styropian
Polistyren ekspandowany, czyli potocznie styropian, do niedawna stanowił jeden z najpopularniejszych sposobów ocieplania dachów. Obecnie trochę odchodzi się od jego zastosowania, głównie na rzecz izolacji natryskowej za pomocą pianki poliuretanowej. Chociaż styropian nie nasiąka wodą, ma dość niski współczynnik przewodzenia ciepła i jest odporny na pleśń i grzyby, ma kilka istotnych wad. Przede wszystkim materiał ten nie zapewnia zadowalającej izolacyjności akustycznej. Natomiast ze względu na sztywność i niewielka sprężystość, jest dość mocno narażony na odkształcenie czy innego typu uszkodzenia mechaniczne. Polistyren jest też mało odporny na ogień, zatem w przypadku ewentualnego zagrożenia pożarowego, więźba dachowa nie będzie odpowiednio zabezpieczona przed zapłonem.