Fotowoltaika z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Na rynku pojawiają się różne modele i rodzaje modułów fotowoltaicznych. Różnią się pod kątem swojej budowy i wydajności. Zastanawiając się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, warto wiedzieć, jakie rodzaje modułów fotowoltaicznych można wyróżnić i ja są one zbudowane.

Rodzaje modułów fotowoltaicznych

Dziś na rynku wyróżnić można kilka rodzajów modułów fotowoltaicznych. Powszechnie stosuje się grubowarstwowe krzemowe ogniwa fotowoltaiczne. Te mogą być monokrystaliczne bądź polikrystaliczne. Cechuje je bardzo dobra wydajność energetyczna. Dodatkowo nie są to moduły drogie. Dlatego montaż instalacji fotowoltaicznej przy użyciu tych modułów jest opłacalny. Dodatkowo moduły te cechują się długą żywotnością i trwałością. Znacznie częściej montowane są moduły monokrystaliczne, które są nieco bardziej wydaje w porównaniu z modułami polikrystalicznymi. Obok modułów grubowarstwowych dostępne są również moduły cienkowarstwowe oraz perowskitowe. Są to jednak rozwiązanie stosowane znacznie rzadziej.

Jeżeli zastanawiasz się, którą z firm świadczących usługi fotowoltaiczne wybrać i na jakiego rodzaju solar się zdecydować, mamy podpowiedź. Rynek fotowoltaiczny oferuje różnego typu spółki, często odmienne, względem prowadzonych przez każdą z nich działań, jak i obszarem, w którym świadczą swoje usługi. Przykładowo, dla mieszkańców województwa lubelskiego, trafnym wyborem okazać się mogą panele fotowoltaiczne APP Energy sp. z o.o, z siedzibą firmy na ul. Willowej 42a w Lublinie (Tel: 693 345 471), która kieruje swoje działania do osób indywidualnych, przedsiębiorców, gospodarstw rolnych jak i budynków użyteczności publicznej, właśnie na terenie Lubelszczyzny.

Budowa modułów fotowoltaicznych

Moduły fotowoltaiczne mają budowę warstwową. Kluczowa w ich budowie jest cienka warstwa krzemu krystalicznego. Osłonięta jest ona z obu stron folią EVA. Od góry moduł fotowoltaiczny pokryty jest szybą hartowaną, która cechuje się dużą odpornością na uderzenia. Od dołu zamontowany jest podkład usztywniający wykonany z tworzywa sztucznego. Całość objęta jest ramą z aluminium, która odporna jest na obciążenia oraz warunki atmosferyczne. Ogniwa krystaliczne połączone są ze sobą przewodami przewodzącymi prąd. Moduł fotowoltaiczny do instalacji elektrycznej doprowadzany jest przewodami ze złączami solarnymi.

Montaż paneli fotowoltaicznych APP Energy w Lublinie

Monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne

Jak wspomniano, najczęściej stosowane są dziś moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne. Mają one sprawność na poziomie ok. 20%. Na rynku dostępne są moduły monokrystaliczne o mocy znamionowej przekraczającej 350 Wp. Umożliwia dobudowanie modułów monokrystalicznych znacznie wydajniejszych instalacji fotowoltaicznych na mniejszej powierzchni, niż ma to miejsce w przypadku modułów polikrystalicznych. Moduły monokrystaliczne cechuje wysoka wydajność. Wynika to z tego, że proces powstawania prądu odbywa się wewnątrz pojedynczych kryształów, które stanowią poszczególne ogniwa. Moduły monokrystaliczne zwykle mają kolor granatowy, ciemnoniebieski bądź czarny, a ich kształt jest romboidalny.

Polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne

Moduły polikrystaliczne charakteryzuje niebieska barwa i kwadratowy kształt. Osiągają one wydajność na poziomie ok. 15-18%. Oznacza to mniejszą moc znamionową. Ta wynosi nie więcej niż 300 Wp. Dlatego też, aby zbudować instalację o określonej mocy, konieczne jest wykorzystanie większej ilości modułów polikrystalicznych w porównaniu z modułami monokrystalicznymi. Moduły polikrystaliczne mają jednak swoje zalety. Świetnie sprawdzają się w przypadku zastosowania ich tam, gdzie powierzchnia nie jest ograniczona. Mogą one zatem dobrze sprawdzać się w przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych.

Strona internetowa przywołanej w artykule firmy, z siedzibą w Lublinie (https://g.page/fotowoltaika-appenergy), zawiera więcej informacji na temat rodzajów paneli fotowoltaicznych oraz opis, jak wygląda budowa własnej farmy fotowoltaicznej, co na pewno ułatwi rozeznanie w tym temacie potencjalnym inwestorom.