Pianka poliuretanowa, potocznie nazywana pianką PUR, jest obecnie jedną z najefektywniejszych metod termoizolacji elementów budynków. Aktualnie o wiele rzadziej stosuje się tradycyjne metody, a w zamian stawia się na nowoczesne technologie, bardziej przyjazne środowisku. I właśnie jedną z takich metoda, zapewniających efektywne i trwałe ocieplenie budynków jest izolacja natryskowa pianką PUR!

Dlaczego warto korzystać z ociepleń pianką PUR?

Pianka jest wysoce elastyczna, a w dodatku stosunkowo lekka. Dzięki temu nie obciąża konstrukcji i posiada znakomitą przyczepność. Ocieplanie pianką PUR sprawdzi się w miejscach, do których nie mamy łatwego dostępu. Dzięki swojej elastyczności sama powinna zapełnić puste miejsca. Ponadto materiał jest mało interesujący dla gryzoni, które wolą zdecydowanie bardziej tradycyjne ocieplenia jak styropian czy wełnę mineralną.

Technologia natrysku pianką PUR

Istnieją dwa rodzaje pianki PUR. Oba mają nieco inne właściwości i konsystencję oraz są stosowane odpowiednio na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Preparat jest aplikowany na przygotowaną powierzchnię metodą natryskową, za pomocą specjalnego agregatu. Pianka poliuretanowa składa się z żywicy i utwardzacza. Powstaje ona za pomocą specjalistycznego sprzętu, który miesza substancje w odpowiednich proporcjach. Połączenie składników sprawia, że powstała mieszanka zwiększa kilkukrotnie swoją objętość, skutecznie wypełniając wolne przestrzenie, uzupełniając szczeliny i dziury.

Pianka zamknięto i otwartokomórkowa?

Piana otwartokomórkowa jest miękka oraz posiada większą przepuszczalność pary. Ten rodzaj pianki stosuje się wewnątrz, na przykład przy ocieplaniu poddasza, gdzie dodatkowo izoluje pomieszczenie od hałasów pochodzących z dachu, dźwięków ulewnego deszczu lub hałasów przejeżdżających samochodów.

W miejscach o dużej wilgotności zaleca się stosowanie pianki zamkniętokomórkowej. Ten drugi rodzaj pianki wyróżnia się dużymi zdolnościami do termo i hydroizolacji oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego pianę zamkniętokomórkową stosuje się do izolacji elementów zewnętrznych, posadzek i fundamentów. Dzięki znikomej przewiewności ewentualne straty energii są minimalizowane. Ponadto prawidłowo ocieplony budynek zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Trwałość i koszty izolacji pianką PUR

Technologia natrysku pianką PUR staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w budownictwie, rolnictwie oraz przemyśle. Jest to świetny wybór dla osób, które chcą się cieszyć dobrym ociepleniem przez lata. Upływający czas i często niekorzystne warunki atmosferyczne nie zmieniają właściwości preparatu. Koszt termoizolacji pianką PUR jest zależny od ilości i rodzaju ocieplanej powierzchni. Wycena każdego projektu jest więc indywidualna. Cena za m2 wynosi średnio 44-76 zł.

Izolacja cieplna pianką PUR to nowoczesna metoda, która zyskuje coraz większe grono zwolenników. Doskonale sprawdza się zarówno przy ocieplaniu budynków prywatnych, jak i przemysłowych. Stanowi idealną alternatywę dla tradycyjnych metod ocieplania!