Modny i stylowy żyrandol jest w stanie odmienić oblicze nawet najbardziej ponurych salonów, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się jak skorzystać z jego olbrzymiego potencjału. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które w najbliższym czasie planują zakup nowego żyrandola, ale nie wiedzą, na co zwrócić uwagę.

Moda na tradycyjne żyrandole

Żyrandol doskonale sprawdzi się nie tylko w klasycznym, ale również w nowoczesnym salonie. Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które poszukują centralnego źródła światła. Doświadczeni projektanci aranżacji wnętrz zalecają zawieszenie żyrandola przede wszystkim w centrum pomieszczenia. Jeżeli salon jest dość wysoki i duży to bez problemu można postawić na efektowne i bardzo kreatywne modele. Zdecydowanie mniejsze pole do manewru jest w przypadku niskich pomieszczeń.

Na co zwrócić uwagę?

Jak wspomniano powyżej, w niskim pokoju żyrandol może niestety przeszkadzać na co dzień. Problemy pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy powiesi się go bezpośrednio nad strefą, w której poruszać będą się domownicy. Jeżeli istnieje taka możliwość, to żyrandol można powiesić nad stołem. Warto wspomnieć także o tym, że mały salon z dużym żyrandolem może mieć znacząco zaburzone proporcje. Aby zachować harmonię, warto żyrandol zamienić na modną lampę wiszącą. Bardzo ważne jest także to, aby zwrócić uwagę na wytrzymałość sufitu. Niektóre żyrandole mogą naprawdę dużo ważyć, dlatego też tym bardziej warto zwrócić uwagę na wytrzymałość poszczególnych elementów mocujących.

Jaki żyrandol wybrać?

W nowoczesnym salonie doskonale sprawdzi się żyrandol w stylu glamour. Mowa tutaj oczywiście o widowiskowych i bardzo efektownych modelach. Godne polecenia są przede wszystkim żyrandole, które posiadają połyskujące elementy. Postawić można nie tylko na srebrzyste i złociste dodatki, ale również na szykowne szkło. Wiszące kompozycje z kryształów optycznie powiększają salon. Żyrandole w stylu vintage są z kolei doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą ocieplić nieco wnętrze. Największym zainteresowaniem cieszą się klasyczne żyrandole z elementami mosiężnymi. Po długiej przerwie do mody powracają oprawy świetlne, które bardzo mocno stylizowane są na świeczniki. W obecnym sezonie jest duża moda na żyrandole, które są inspirowane średniowiecznym oświetleniem. Dla osób, które preferują prostotę i minimalizm, najlepszym wyborem są żyrandole urządzone w stylu skandynawskim. W dużej mierze to właśnie dzięki nim można utrzymać harmonię w salonie. Naturalne materiały pasować będą do każdego pomieszczenia.