Mozaika to technika znana od starożytności. Pierwsze mozaiki układano z otoczaków, drobnych kamieni wygładzonych przez wodę, znalezionych na brzegu morza i rzek. W ten sposób powstawała zróżnicowana strukturą powierzchnia o monochromatycznym odcieniu, z niewielkimi polami żółtymi, brązowymi oraz czerwonymi. Technika ta poprowadziła budowniczych do tworzenia regularnych płytek, kostek z układanych kamieni, również szlachetnych i półszlachetnych a nawet złota. Aby odwzorować skomplikowany obraz stosowano kamienie niezwykle drobne, nawet takie o krawędzi 1mm. 

Mozaika czarna w aranżacji wnętrz

Współczesne wzornictwo niejednokrotnie sięga to odległej tradycji i bardzo często skrzętnie pielęgnuje tradycyjne metody i techniki również w aranżacji wnętrz. Przykładem wykorzystania dawnych metod jest zastosowanie w domach mozaiki. Oczywiście fizyczne cechy tworzenia mozaiki mocno się zmieniły a inwestor kupuje gotowe fragmenty, które układa w domu w wybranych miejscach, najczęściej kuchni lub łazienki. Układanie mozaiki nie zajmuje już lat, wręcz odwrotnie, gotowe fragmenty błyskawicznie tworzą powierzchnię, a plastyczność struktury mozaiki pozwala na dokładne dostosowanie jej w zakamarkach pomieszczeń, pełnych różnorodnego w kształtach wyposażenia. 

Mozaika czarna do kuchni

Niezwykle urokliwy efekt tworzy mozaika czarna w kuchni – https://imozaiki.pl/collections/mozaika-czarna. Wybierają ją ci inwestorzy, który preferują wyraźne kontrasty kolorystyczne w kuchni lub marzą o ciekawej stylizacji w stylu prowansalskim, skandynawskim czy nowoczesnym. Czarne akcenty podkreślają atrakcyjność wizualizacji, chociaż sama mozaika chyba najlepiej prezentuje się w opozycji do koloru białego. Biała kuchnia to najczęściej stosowany kolor w polskich mieszkaniach. Jednak biel, by nie stała się monotonna, potrzebuje wyraźnych akcentów. Mozaika czarna w postaci tak ważnej lamperii nad blatem roboczym i kuchenką nie tylko wprowadza kontrastowy odcień, ale pomaga w pielęgnacji kuchni. 

Czarna mozaika na blatem roboczym i podłodze

Mozaika może być wykonana z różnego materiału. Może to być tworzywo, drewno, szkło czy kamień. Mozaika czarna szklana wspaniale prezentuje się w kuchni w newralgicznych dla pielęgnacji miejscach. Wystarczy przecierać ją wilgotną ściereczką, by cały czas emanowała świeżością. 

W kuchniach czarna mozaika doskonale prezentuje się na podłodze, nawet w nowoczesnym budownictwie. Minimalistycznie wyposażona kuchnia w przedmioty i barwy otrzymuje wspaniały kontrapunkt strukturalno kolorystyczny. Przygotowując się do aranżacji kuchni warto rozważyć ten niezwykle prosty sposób na uzyskanie niezwykłego efektu.