Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie smart oświetlenia w swoich domach. Sięga się po inteligentne żarówki oraz lampy, które zwiększają komfort funkcjonowania we wszystkich pomieszczeniach, równocześnie obniżając wysokość rachunków za prąd.

Gdy planuje się takie rozwiązanie, warto pomyśleć o odpowiednich narzędziach do sterowania oświetleniem smart. A opcji dostępnych na rynku jest z roku na rok coraz więcej. Jak zarządzać domowym oświetleniem sprawnie, wygodnie i znacznie taniej? O tym opowiemy poniżej.

Co składa się na smart system oświetleniowy?

Nowoczesne inteligentne produkty oświetleniowe bywają mocno urozmaicone, dając szeroki wachlarz możliwości użytkownikom. Okazuje się bowiem, że bez trudu da się rozpocząć przygodę ze smart systemem, inwestując raptem w jedną żarówkę, by sprawdzić, jak takie produkty sprawdzają się w domowych wnętrzach.

Rozwiązania smart składają się ze źródeł światła lub inteligentnych lamp. Oprócz samych produktów oświetleniowych, trzeba jeszcze zadbać o urządzenia do sterowania nimi. W najnowocześniejszych elementach chętnie wykorzystuje się technologię WiFi. A jak sterować poszczególnymi urządzeniami lub całymi zespołami punktów świetlnych? Do tego celu służy kilka praktycznych rozwiązań.

Jak sterować inteligentnymi lampami w domu?

Sterowanie smart oświetleniem może się odbywać na kilka wygodnych sposobów. Spory wybór akcesoriów do tego typu instalacji pojawia się choćby na stronie: https://gajwer.pl.

Do najpopularniejszych produktów zaliczają się przede wszystkim nowoczesne, dotykowe panele szklane – następcy standardowych włączników światła. Zwiększają komfort sterowania lampami, pozwalają na kontrolowanie różnych parametrów, np. natężenia światła. A przy tym niezmiernie ciekawie się prezentują. W wielu przypadkach stają się wręcz dekoracją domowych wnętrz.

Inną opcją są urządzenia do sterowania zdalnego. Dzięki nim nie trzeba odrywać się od obowiązków, by nacisnąć przycisk na włączniku i dostosować oświetlenie do aktualnych potrzeb. W tej kategorii wyróżnia się przede wszystkim:

  • piloty,
  • aplikacje,
  • asystentów głosowych.

Dedykowane piloty to prosta i praktyczna opcja. Przy ich pomocy włącza się i wyłącza oświetlenie. Reguluje jasność jednej lub kilku lamp, a także dostosowuje temperaturę barwową oraz kolor światła (źródła światła LED).

Jeszcze więcej możliwości dają nowoczesne aplikacje mobilne. Instaluje się je bezpośrednio na prywatnych urządzeniach, jak tablet lub telefon. Przy ich pomocy kontroluje się oświetlenie w czasie rzeczywistym, tworzy harmonogramy i sceny świetlne do wykorzystania na przyszłość. W wielu przypadkach ma się też pod pełną kontrolą bieżące zużycie prądu przez poszczególne źródła światła. Zawsze trzyma się zatem rękę na pulsie i można bez trudu obniżyć wysokość domowych rachunków.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest kontrolowanie domowego oświetlenia przy pomocy komend głosowych. Wiele produktów smart współpracuje z popularnymi asystentami. Dzięki temu wystarczy raptem kilka słów, by włączyć lub wyłączyć światło lub zbudować odpowiedni nastrój, dopasowany do chwili.

Sterowanie oświetleniem – wygoda dla każdego

Nowoczesne technologie zmieniają oblicza naszych domów. Coraz częściej wykorzystuje się je również w sterowaniu oświetleniem. Warto przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom i sprawdzić, czy też nasze domy nie mogłyby stać się nieco bardziej inteligentne, wyręczając nas w wielu podstawowych zadaniach.