O tym, że regularny przegląd kotła jest ważny, wiemy prawie wszyscy, mimo to bardzo często zapominamy o nim lub odkładamy go na ostatnią chwilę. W tym tekście wraz z ekspertem marki Vaillant staramy się odpowiedzieć na pytanie, jak często należy dokonywać przeglądu kotła oraz od czego zależy ta częstotliwość.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak na działanie kotła kondensacyjnego wpływają jakość powietrza i wody,
  • kiedy wykonać przegląd kotła gazowego,
  • kto powinien dokonać takiego przeglądu,
  • jakich czynności serwisowych wymaga kocioł kondensacyjny.

Regularny przegląd kotła zwiększa bezpieczeństwo korzystania z tego urządzenia i komfort jego użytkowania. Wpływa także na efektywność – sprawnie działający sprzęt to przecież niższe rachunki za ogrzewanie. W tym tekście podpowiadamy, jak często należy przeprowadzać przegląd kotła gazowego.

Użycie kotła kondensacyjnego a jakość powietrza i wody           

Pierwszą rzeczą, na która trzeba zwrócić uwagę, jest to, że w kotle gazowym kondensacyjnym w procesie spalania wykorzystywana jest mieszanka gazu oraz powietrza. Powietrze to może być pobierane bezpośrednio z pomieszczenia, w którym zamontowany jest kocioł, lub z zewnątrz. Jakość tego powietrza wpływa na to, ile zanieczyszczeń trafia do wymiennika ciepła. W miejscach, gdzie jakość powietrza jest niska, związki miedzi, aluminium czy też inne cząstki stałe mogą napływać do kotła i się w nim odkładać. Duże zanieczyszczenie wpływa na sprawność kotła, która przekłada się na większe zużycie gazu, a co za tym idzie, także większe koszty związane z ogrzewaniem. W miejscach, w których jakość powietrza jest niska, zaleca się więc częstszą kontrolę urządzenia grzewczego. Negatywne skutki może nieść za sobą wykorzystywanie powietrza z różnymi cząsteczkami chemicznymi niewystępującymi w nim normalnie. Przykładem mogą być kotły zainstalowane w pralni chemicznej czy zakładzie produkcyjnym, w obrębie którego występuje duże zapylenie czy zanieczyszczenie powietrza. W takich miejscach zaleca się częstsze czyszczenie wymienników ciepła. Również jakość spalanego gazu może mieć wpływ na zanieczyszczenie wymiennika.

Producenci kotłów kondensacyjnych wymagają również określonej jakości wody w instalacji pracującej z kotłem gazowym. Duże zanieczyszczenie w wodzie kotłowej powoduje bowiem zanieczyszczenie wymiennika od strony wody. Bardzo ważne jest, aby stosować odpowiedniej jakości wodę oraz filtry, które wydłużą żywotność kotła oraz pompy obiegowej. Zanieczyszczony wymiennik podczas pracy kotła wydaje z siebie nieprzyjemne dźwięki. Jeśli więc kocioł pracuje głośniej niż zazwyczaj, oznacza to, że przegapiliśmy przegląd lub że niezwłocznie należy umówić się z serwisantem. Niska jakość wody prowadzi do ponownego szybkiego zanieczyszczenia, dlatego w miejscach, gdzie ta jakość jest niska, zaleca się płukanie całej instalacji przy użyciu środków chemicznych oraz ponowne napełnienie jej uzdatnioną wodą. Innym sposobem ochrony kotła jest odseparowanie go od instalacji przy użyciu wymiennika ciepła w miejsce sprzęgła hydraulicznego. Ważna jest również budowa kotła i wymiennika. Firma Vaillant posiada w swojej ofercie kotły przystosowane do pracy z modernizowaną instalacją. Specjalna konstrukcja wymiennika ciepła kotła ecoVIT VKK i duża przestrzeń przepływu wody sprawiają, że jest on odporny na oddziaływanie zanieczyszczeń napływających z instalacji. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinniśmy dbać o jakość wody i rezygnować ze stosowania filtrów.

Kiedy wykonywać przegląd kotła gazowego?

Znamy już dwa podstawowe elementy, które wpływają na żywotność kotła, jednak nadal nie odpowiedzieliśmy na główne pytanie: jak często powinniśmy wykonywać przegląd tego urządzenia? Przy zachowaniu dobrych warunków pracy, tj. wysokiej jakości wody oraz czystego powietrza dostarczanego do spalania, przegląd powinien być wykonywany raz do roku. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, tuż przed sezonem grzewczym, ponieważ serwisanci mają wtedy najwięcej pracy i czas oczekiwania może być wydłużony, a koszt przeglądu – wyższy. W okresie letnim serwisanci powinni mieć dla nas więcej czasu.

Oczywiście bardzo ważne jest, aby kontrolować kocioł kondensacyjny w momencie, gdy pomimo przeglądu wydobywają się z niego dziwne dźwięki, kocioł nie dogrzewa pomieszczeń czy czuć zapach spalin w kotłowni. Wszystkie nietypowe sytuacje warto zgłosić serwisantowi, któremu łatwiej będzie ocenić sytuację.

Kto wykonuje przegląd kotłów kondensacyjnych?

Warunkiem gwarancji jest wykonywanie cyklicznych przeglądów. Tylko odpowiednio serwisowane kotły podlegają gwarancji. Przegląd kotła gazowego powinien być wykonany przez serwis autoryzowany lub instalatora posiadającego odpowiednie uprawnienia. Listę osób uprawnionych, które przeszły szkolenie i posiadają odpowiednie doświadczenie, znajdziesz na stronie firmy Vaillant

Czynności serwisowe przy kotle gazowym kondensacyjnym

Przed przystąpieniem do czynności serwisowych należy ocenić środowisko, w którym pracuje kocioł, oraz samą pracę urządzenia. To bardzo ważne, ponieważ kocioł kondensacyjny może wymagać serwisu, a nie tylko przeglądu. Jeśli kocioł działa poprawnie, a otoczenie nie wpływa negatywnie na jego pracę, można przejść do czynności przeglądowych.

Do prac tego typu należy zaliczyć konserwację wymiennika ciepła, na który działają gorące spaliny oraz kwaśny kondensat. W wymienniku zbierają się zanieczyszczenia, które można czyścić przy pomocy wody lub specjalnych środków chemicznych. Dokładny sposób czyszczenia określa osoba wykonująca przegląd na podstawie stopnia zanieczyszczenia oraz konstrukcji wymiennika. Wspomniany kondensat musi zostać odprowadzony z kotła poprzez odpowiedni syfon, który zapobiega wydostawaniu się spalin z kotła. Ważnym elementem przeglądu jest sprawdzenie działania tego syfonu. Dostając się do wymiennika, kontrolujemy również stan palnika, który odpowiada za poprawną pracę kotła. Robiąc przegląd kotła, wymieniamy również zamontowane w nim uszczelki. Podstawową czynnością jest również przegląd filtrów wodnych i filtra gazowego. Ważny jest również stan instalacji i zamontowanych na niej filtrów. Tylko czyste filtry działają poprawnie i zabezpieczają kocioł i pompę obiegową przed awarią. Elementem kotła, ale również instalacji jest naczynie wzbiorcze z poduszką gazową, która wymaga określonego ciśnienia. Tylko odpowiednio dobrane i serwisowane naczynie zapewni stałe ciśnienie w instalacji oraz zabezpieczy przed wyciekami wody z zaworu bezpieczeństwa. Należy również sprawdzić ustawienia kotła oraz jego szczelność, a także wykonać analizę spalin.