Podczas wykańczania wnętrz pojawia się odwieczny dylemat dotyczący tego, na jaki system ogrzewania się zdecydować. Grzejniki łazienkowe to nie jedyna możliwość. Coraz więcej inwestorów decyduje się na innowacyjne rozwiązania technologiczne i montuje ogrzewanie podłogowe. Wiąże się to z wieloma wymiernymi korzyściami dla domowników, ale trzeba mieć też na uwadze pewne mniejsze lub większe wady. W obu przypadkach można mówić o plusach i minusach, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba je wszystkie przeanalizować. Kluczem do sukcesu będzie dobranie ogrzewania do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych.

Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe – oto jest pytanie!

Od wielu już lat w polskich domach i mieszkaniach prym wiodą tradycyjne grzejniki, jednak w nowym budownictwie sięga się coraz częściej po ogrzewanie podłogowe. W przypadku tego grzejnikowego można pozwolić sobie wyłącznie na instalacje wysokotemperaturowe, czyli na paliwo stałe, olejowe lub gazowe. Przy ogrzewaniu podłogowym wybór pada na niskotemperaturowe źródła ciepła w postaci kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła i nawet kolektorów słonecznych. Jeśli ktoś szuka dużych oszczędności, to w przypadku ogrzewania podłogowego może zdecydować się na instalację fotowoltaiczną i produkować darmową energię z promieniowania słonecznego. Przy systemie podłogowym koszty inwestycji są wyższe. To samo dotyczy stopnia trudności montażu. Komfort cieplny można uzyskać w niższej temperaturze, natomiast przy ogrzewaniu grzejnikowym w wyższej. Zaletą grzejników jest bezproblemowy montaż lub wymiana instalacji. Przy ogrzewaniu podłogowym koniecznością staje się ingerencja w posadzkę. W razie wystąpienia awarii, napraw systemu podłogowego okazuje się być trudna do przeprowadzenia. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku ogrzewania grzejnikowego. 

Poznaj wszystkie słabe i mocne strony obu rozwiązań 

Na korzyść ogrzewania grzejnikowego przemawia wysoka sprawność w budynkach zarówno tych dobrze, jak i gorzej ocieplonych. Przy ogrzewaniu podłogowym trzeba zadbać o nienaganny stopień izolacji budynku. Zaletą podłogówki jest optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Z kolei przy ogrzewaniu grzejnikowym jest ona obniżona. Podłogówka idealnie sprawdza się przede wszystkim w łazience i kuchni oraz w holu. Z kolei do sypialni bardziej nadaje się ogrzewanie grzejnikowe. Warto mieć na uwadze kwestię szybkości reagowania na zmiany zapotrzebowania na ciepło. Przy ogrzewaniu podłogowym reakcja ta jest powolna, a przy grzejnikach szybka. W przypadku ogrzewania grzejnikowego można wykończyć podłogi w dowolny sposób, nie ma żadnych ograniczeń. Z kolei przy ogrzewaniu podłogowym wachlarz wyboru jest dużo węższy i można posiłkować się wyłącznie materiałami o dobrych właściwościach przewodzących ciepło. Zaletą są z kolei nieograniczone możliwości aranżacyjne, czego nie można powiedzieć o pomieszczeniach z grzejnikami, gdzie walory estetyczne i dostępna przestrzeń są dużo mniejsze.