Pompa ciepła do ogrzewania domu to dziś bardzo często najlepsze rozwiązanie do ogrzewania budynku. Ponieważ jednak wiele osób wciąż pamięta argumenty, które były prawdziwe w najlepszym przypadku dekadę temu – o ile kiedykolwiek – zdecydowanie warto podeprzeć to twierdzenie konkretnymi argumentami.
Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła? Niewiele
Zdajemy sobie sprawę z tego, że „niewiele” to pojęcie względne, ale w największym skrócie: wykorzystanie pompy ciepła powietrze-woda, a nawet zwykła powietrzna pompa ciepła w porównaniu z ogrzewaniem gazowym mogą być ponaddwukrotnie tańsze. W skrajnych przypadkach, czyli przy użyciu wysokiej klasy wymiennika gruntowego połączonego z rozległym ogrzewaniem podłogowym, oszczędności będą jeszcze większe.
Bardzo duża elastyczność systemu
Centralne ogrzewanie w klasycznych projektach ma sterowanie na piecu lub kotle i ewentualnie w zaworach przy grzejnikach. Nawet podstawowa pompa ciepła typu powietrze-woda, pozwala na budowanie zaawansowanych systemów smart, które będą oszczędniejsze i wydajniejsze. Nie chodzi jednak wyłącznie o ekonomię, ale też ergonomię, która jest znacznie łatwiejsza do zaplanowania przy pompach ciepła, niż przy jakimkolwiek innym wariancie ogrzania domu.
Możliwość ograniczenia kosztów
Prawdą jest, że każda pompa ciepła do ogrzewania domu potrzebuje pewnej ilości energii elektrycznej. Z drugiej strony – instalacja gazowa czy na pellet też wymaga zasilania, przy czym w tym ostatnim przypadku może ono pochodzić z sieci. W pompie ciepła tez, ale koszty ogrzewania można zredukować niemal do zera, jeśli zintegruje się pompę z instalacją fotowoltaiczną. Wtedy cenę ogrzewania pomieszczeń można porównać do kosztów pracy grzałki elektrycznej.
Opcja budowy zestawu z wieloma źródłami
Decydując się na inne sposoby ogrzewania domu, trzeba korzystać z nich zawsze. Wybór pomp ciepła jest natomiast na tyle duży, że można kupić nawet niezbyt wydajną powietrzną pompę ciepła i podłączyć ją do instalacji gazowej. Wystarczy do przygotowania ciepłej wody użytkowej i wstępnego nagrzania wody C.O., więc dzięki wykorzystaniu prostej pompy ciepła można zredukować koszty ogrzewania innymi źródłami ciepła – ogrzewanie pompą ciepła nie musi być jedynym systemem, choć może.
Bezpieczeństwo prawne – to też ma znaczenie
Dziś alternatywa w postaci ogrzewania gazowego jest dla pomp ciepła całkiem realna. Warto jednak wybiegać myślami w przyszłość. Gruntowa pompa ciepła może działać przez 50 lat – niemal pewne jest, że w tym czasie gaz jako źródło ciepła w domu, choćby tylko do wody użytkowej, będzie co najmniej niezalecany, a może nawet całkiem zakazany. Teraz trwają prace nad zakazem używania paliw stałych, ale być może za 20 lat jedyną alternatywą dla pomp ciepła będzie ogrzewanie domu z energii elektrycznej? To nie jest wykluczone, a kupując dobre pompy ciepła, można się przed tym zabezpieczyć.
To nie jest nowa technologia
Można zrozumieć obawy inwestorów, jeśli chodzi o nowe technologie. Pompy ciepła nie cierpią już jednak na choroby wieku dziecięcego. To dojrzała technologia, która przez lata była rozwijana i stała się naprawdę niemal doskonała. To dziś nowoczesne, ciche (nie głośniejsze niż lodówka), relatywnie niewielkie (a na pewno mniejsze niż pryzma węgla albo zbiornik z gazem) urządzenia, których cechą charakterystyczną jest wysoka wydajność. Nie ma też problemu z awaryjnością, rozwinęły się systemy sterowania i całe systemy smart home, dzięki którym nawet prosta powietrzna pompa ciepła może dziś naprawdę zdziałać cuda. Warto kupić pompę ciepła po prostu dlatego, że to sprawdzona i przewidywalna technologia.
Ale nie każda pompa ciepła będzie równie dobra
Pompy ciepła mogą zrewolucjonizować podejście do ogrzewania domów, ale jest ich tak dużo, że trudno czasem wybrać właściwą. Ogrzać dom gruntową pompą ciepła czy kupić tanią powietrzną? Jaką powinna mieć moc? Gdzie ją założyć? Na te pytania nie można odpowiedzieć w sposób ogólny – jeśli chcesz poznać rozwiązania dla siebie, skontaktuj się z firmą SATRONIK – eksperci chętnie dopasują konkretne rozwiązania do Twoich potrzeb.