Transport towarów to pojęcie bardzo ogólne i często obarczone różnorodnymi przepisami. Sam charakter przewozu, jak można się domyślić zależy od rodzaju ładunku i użytego w tym celu zespołu pojazdów. Niektóre regulacje prawne są mniej, a niektóre bardziej restrykcyjne. Mimo wszystko, organizując przewóz warto zaufać doświadczonym i długo będącym na rynku przewoźnikom. W ich przypadku istnieje pewność, że żaden szczegół przypadkiem nie umknie, a sama usługa zostanie zrealizowana szybko i w pełni profesjonalnie.
W poniższym wpisie skupimy się wyłącznie na transporcie ładunków sypkich, które niejednokrotnie mogą sprawiać problemy z uwagi na swoją strukturę i formę występowania. Zapraszamy!
Co zaliczamy do grupy materiałów sypkich?
Kategoria produktów sypkich jest niezwykle rozbudowana i oprócz swojej formy występowania, mogą regulować ją przepisy dotyczące innych rodzajów przewozu. Znaczną część tego typu ładunków stanowią materiały wykorzystywane do budowy. Zaliczamy do nich chociażby cement, piasek, żwir, kliniec czy mieszankę drogową. To jednak nie wszystko. Tego typu surowców jest znacznie więcej, a w ogólnym rozrachunku służą one przeróżnym celom. Wystarczy przyjrzeć się chociażby transportom węgla, nawozów, ziemi czy wapna. To wszystko zaliczane jest do tej samej grupy, jednak charakter przewozu znacznie się od siebie różni.
Ostatnim zbiorem są produkty spożywcze. W końcu, wiele z nich również posiada sypką strukturę, a w zależności od konkretnego typu wyróżnia się surowce z większym lub mniejszym rozmiarem ziarna. Do podstawowych towarów spożywczych przewożonych transportem sypkim zalicza się ryż, mąkę, kakao, cukier, sól czy zboże.
Czym przewozi się materiały sypkie?
Dobór środka transportu jest niezwykle istotny w kontekście całego procesu. Trzeba zauważyć, że przy chociażby przewozie na krótkich dystansach, często korzysta się z wywrotki. W ten sposób organizowany jest często transport piasku bądź węgla. Niemniej jednak, jeśli mamy do czynienia z dalekimi trasami, transport wywrotką okaże się całkowicie niepraktyczny. Wtedy sięga się więc po standardowe zespoły pojazdów z naczepami o charakterze plandeki. Sam przewóz nie jest jednak przeprowadzany luzem. Korzysta się więc z różnego rodzaju beczek, kontenerów, worków czy skrzyń.
Nie da się ukryć, iż ładunki sypkie lubią być transportowane koleją. To prosty sposób na zabranie jak największej ich ilości przy praktycznym ładowaniu do wagonów. Można zaobserwować to szczególnie w przypadku przewozu węgla, który niejednokrotnie pokonuje torami międzynarodowe odległości.
Transport ładunków sypkich w silosach
Bardzo często przewóz ładunków sypkich jest zauważalny w samochodach ciężarowych przypominających cysternę. To jednak odpowiednio przygotowane silosy z podnośnikiem mającym na celu łatwy zrzut towaru po dotarciu do miejsca docelowego. To wygodny sposób przewozu, często spełniający swoją rolę w kontekście materiałów sypkich z zakresu produktów spożywczych.