Przeciekający dach z papy to problem, z którym się zmagasz? Kolejna warstwa papy termozgrzewalnej, nie zawsze rozwiąże sprawę, ponieważ uszkodzone podłoże poprzedniej warstwy może zwiększać prawdopodobieństwo kolejnych uszkodzeń. Co więc zrobić w takiej sytuacji?
Dlaczego papę trzeba naprawiać?
Zacznijmy jednak od tego, dlaczego papa ulega uszkodzeniom? Papę układa się na dachu, rozwijając pasy materiału, zgrzewając je ze sobą za pomocą palnika w określonej przez producenta temperaturze. Podczas układania papy o jakości izolacji mogą zadecydować drobiazgi, przykładowo: nieodpowiednia temperatura, wiatr czy niedokładne zgrzanie elementów na łączeniach. W takich wypadkach hydroizolacje może nie być w pełni szczelna. Ponadto papa termozgrzewalna nie jest odporna na promieniowanie ultrafioletowe. Jeśli niekorzystne warunki atmosferyczne doprowadzą do utraty warstwy ochronnej (tzw. posypki). Wówczas materiał izolacyjny w krótszym czasie ulegnie zniszczeniu.
Kolejna warstwa papy termozgrzewalnej może być dobrym rozwiązaniem, ale na krótko, ponieważ taka izolacja na zdezelowanym podłożu będzie bardziej podatna na uszkodzenia, a zrywanie papy to niezbyt opłacalny, a przede wszystkim bardzo pracochłonny proces. Tutaj z pomocą przychodzi guma w płynie nakładana metodą natryskową.
Guma w płynie jako materiał naprawczy dachów z papy
Płynna guma to stworzony na bazie wody elastomer bitumiczny. Jest to materiał cechujący się wysoką elastycznością (do nawet 800%). Najlepiej jest nakładać ją metoda natryskową. Dzięki temu na powierzchni dachu tworzy się jednorodna warstwa ochronna o doskonałej przyczepności do praktycznie każdego rodzaju podłoża. Taka izolacja jest odporna na promienie UV, w dodatku jej płynna konsystencja pozwala na szczelną izolację nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Można ją nałożyć bezpośrednio na uszkodzoną warstwę papy i na nowo cieszyć się szczelnym dachem.
Metoda natryskowa nie tylko do naprawy
Nakładanie gumy w płynie metodą natryskową może być stosowany również jako niezależna hydroizolacja. Kolejne warstwy gumy można nakładać bez obaw o ryzyko uszkodzenia. Dodatkowo guma natryskowa jest w pełni przyjazna dla środowiska naturalnego i nie zawiera żadnych toksyn, co czyni ją świetną alternatywą dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych.