Dostajemy od Was mnóstwo pytań na temat mikrocementu. Dlatego też w tym wpisie chcielibyśmy odpowiedzieć na te najpopularniejsze. Wiemy, że remont mieszkania zawsze jest stresujący, stąd też pomysł, aby rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości. Jakie powierzchnie można wykończyć mikrocementem? Jak go czyścić? Czy podłoga z mikrocementu jest śliska? Czy mikrocement można wykonać w łaziencie i pod prysznicem?  Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Gdzie można zastosować mikrocement?

Mikrocement ma bardzo uniwersalne  zastosowanie – możesz go stosować zarówno na powierzchniach pionowych, jak i poziomych, a więc m.in. na ścianach, podłogach, schodach czy nawet na sufitach. Co więcej, możesz go wykorzystać również jako okładzinę mebli, np. szafek kuchennych, stołów, blatów, jak również i drzwi. Mikrocement sprawdza się zarówno w pomieszczeniach suchych jak i mokrych, w domach i mieszkaniach oraz w pomieszczeniach biurowych czy też budynkach użyteczności publicznej.

Czy można stosować mikrocement na ogrzewaniu podłogowym?

Tak, mikrocement można bez problemu zastosować na ogrzewaniu podłogowym. Warto jednak pamiętać, aby wcześniej je sprawdzić a podłogę uprzednio dobrze wygrzać i kilkukrotnie uruchomić i wyłączyć – dobrze jest to zrobić przynajmniej 7 dni przed aplikacją tego materiału. Podczas samej aplikacji ogrzewanie powinno być wyłączone.

Czy mikrocement można stosować w mokrych pomieszczeniach?

Tak, mikrocement można wykorzystywać w stosunkowo wilgotnych pomieszczeniach, w tym w łazience, kuchni oraz pomieszczeniach basenowych. Bez problemu można go zastosować jako wykończenie ścian i podłóg pod prysznicem, a także kabin oraz brodzików. Mając jednak na uwadze charakter takich pomieszczeń oraz sposób użytkowania tych powierzchni należy pamiętać o właściwym ich uszczelnieniu odpowiednią ilością warstw poliuretanu dopasowaną do odmiany mikrocementu oraz jego struktury. W przypadku wątpliwości służymy pomocą i poradą w doborze układu oraz ilości warstw poszczególnych komponentów.

Co może zniszczyć mikrocement?

Mikrocement tworzy solidne i trwałe powierzchnie , nie jest jednak niezniszczalny może go zniszczyć np. rozlany kwas. Co się stanie, gdy na posadzkę z mikrocementu spadnie ciężki przedmiot?  Jeżeli jednak taki przedmiot będzie ciężki a do tego  ma np. ostre i twarde krawędzie, może dojść do uszkodzenia posadzki, pojawienia się wgnieceń lub odprysku. Bardzo duże znaczenie w tej kwestii ma twardość i wytrzymałość podłoża na jakie aplikowany został mikrocement. Łatwo się domyślić że ten sam mikrocement nałożony na płytę GK lub  inne podłoże o niskiej twardości  będzie mniej odporny na duże punktowe naciski niż nałożony na twarde mocne podłoże z betonu.

Czy mikrocement i beton polerowany to to samo?

Nie, nie jest to to samo. Różnią się one grubością, właściwościami, uzyskanym efektem oraz samą technologią wykonania. Beton polerowany to, innymi słowy, zacierana posadzka z betonu o grubości kilku centymetrów, podczas gdy mikrocement jak sama nazwa wskazuje ma grubosć „mikro” to znaczy zazwyczaj około 2-3 mm i stanowi mieszankę cementu polimerów i żywic.  Ponadto, mikrocement jest bardziej uniwersalny i można zastosować go na większej ilości powierzchni niż beton polerowany, a na dodatek nie wymaga aż tak specjalistycznego i drogiego sprzętu. W związku z tym wiel osób jest w stanie wykonać go samodzielnie oszczędzając przy tym wiele pieniędzy

Jak czyścić mikrocement?

Aby długo cieszyć się powierzchnią z mikrocementu najlepiej jest utrzymywać ją w czystości nie dopuszczając do zalegania na niej piasku oraz innych zabrudzeń np. tluszczów, produktów barwiących itp. Wszelkie zabrudzenia najlepiej jest usuwać na bieżąco. Do czyszczenia mikrocementu warto stosować wodę oraz ogólnodostępny  łagodny detergent najlepiej o neutralnym pH, podobnie jak do pielęgnacji podłóg ż żywicy lub drewnianych. .

Czy podłoga z mikrocementu jest śliska?

Nie, posadzka wykonana z mikrocementu generalnie nie jest śliska. Duży wpływ na klasę poślizgowości ma sposób jej wykonania oraz uzyskana struktura. Jeśli masz taką potrzebę i chcesz zapewnić sobie i swoim dzieciom jeszcze większą ochronę antypoślizgową, można poprzez zastosowanie jednej z kilku możliwych metod nadać powierzchni z mikrocementu lub jej części specjalnych cech antypoślizgowych.

Czy mikrocement  można zaaplikować  na zewnątrz?

Tak, jak najbardziej. Jest on odporny na kaprysy pogody, w tym wilgoć oraz zmiany temperatur. Na początku należy jednak odpowiednio przygotować podłoże oraz użyć odpowiedniego do danego rodzaju powierzchni użytkowej, sposobu jej zabezpieczenia.

Czy mikrocement  można wykonać samodzielnie?

Oczywiście tak. Wielu naszych klientów, otrzymując od nas wsparcie decyduje się na samodzielne wykonanie aplikacji mikrocementu lub przy pomocy zaprzyjaźnionej ekipy budowlanej.

Dla początkujących wykonawców zapewniamy pomoc techniczną i wsparcie oraz porady jak odpowiednio dobrać zestaw materiałów oraz jak poprawnie wykonać aplikację. Do dyspozycji wszystkich naszych klientów są również specjalnie przygotowane filmy instruktażowe przedstawiające jak poprawnie zaaplikować mikrocement na różnego rodzaju powierzchnie oraz pomoc online lub telefoniczna.

Możliwe jest wykonanie powierzchni mikrocemetu w wielu różnych wariantach.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat stosowania mikrocementu ASDecorative® znajdziesz tutaj : https://asdstudio.pl/faq/