Projekt łazienki z kabiną prysznicową może być bardzo różny. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i od tego, czy łazienka jest połączona z toaletą.

Wanna i prysznic w łazience, czyli brak ograniczeń

Przede wszystkim zwróć uwagę na wielkość łazienki, a także na to, czy jest połączona z toaletą. Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże, można w nim zainstalować cały niezbędny sprzęt. Jest to wanna z prysznicem, duża bateria umywalkowa i bidet. I miejsce na toaletę. Jeśli połączona łazienka jest bardzo skromnych rozmiarów, będziesz musiał zadowolić się małą umywalką, prysznicem i toaletą. Na przykład do małych pomieszczeń producenci projektują podwieszane toalety i umywalki. Zajmują znacznie mniej miejsca.

W przypadku małych pomieszczeń stosuje się konstrukcje narożne.

Zajmują bardzo mało miejsca. Dobrym rezultatem jest zastosowanie umywalek wiszących i toalet. Dzięki zwolnieniu miejsca pod tymi urządzeniami wodociągowymi łazienka staje się bardziej przestronna. Reasumując można powiedzieć, że do małej łazienki, która jest również połączona z toaletą, najlepszym rozwiązaniem będzie narożna kabina prysznicowa oraz narożna/ścienna umywalka i muszla klozetowa. W średniej i dużej łazience nie musisz oszczędzać miejsca. Tutaj dostępne są różne opcje lokalizacji prysznica, opierając się na swoich upodobaniach i preferencjach.

Alternatywnie można zamontować prysznic przy ścianie wyłożonej płytkami i osłonić go szkłem od pozostałej części łazienki.

Szkło można zamontować przeźroczyste lub matowe. Jeśli pomieszczenie jest duże, taki prysznic, ogrodzony ze wszystkich stron szkłem, można zainstalować obok jacuzzi. Razem będą wyglądać świetnie. Ponadto prysznic jest zawsze bardzo wygodny.

Istnieją projekty z funkcją hydromasażu. Z reguły kabina ma kształt okrągły lub półokrągły. Oczywiście w tym przypadku nadaje się tylko do instalacji w dużych pomieszczeniach. Taki prysznic montuje się albo na środku łazienki (rzadko), albo bliżej dowolnej ściany. Materiały do wykończenia łazienki muszą być odporne na wilgoć, trwałe, odporne na powstawanie grzybów i pleśni.

Czy wanna z prysznicem to dobre rozwiązanie w małej łazience?

W projektowaniu małej łazienki wymiana wanny na prysznic lub na wannę z prysznicem, często nie jest kaprysem, ale koniecznością. Na początku planowania projektu łazienki warto odpowiedzieć sobie na dwa ważne pytania.

  • Po pierwsze: czy jesteś gotowy na połączenie łazienki z toaletą? Plusy i minusy tego rozwiązania są oczywiste. Nawet dodatkowy 1 metr kwadratowy może sprawić, że łazienka stanie się bardziej przestronna.
  • Po drugie: jakich urządzeń potrzebujesz? Na przykład toaleta, wanna i niezbędne meble zmieszczą się na trzech metrach kwadratowych. Jednak jeśli musisz również postawić pralkę i suszarkę, będziesz musiał zrezygnować z wanny. Jeśli istnieje możliwość wyniesienia elementów do kuchni lub na korytarz, będzie więcej wolnej i użytkowej powierzchni łazienki.
  • Kolejnym etapem jest wybór kabiny prysznicowej z wanną. Istnieje też możliwość zainstalowania kabiny, hydroboxu lub prysznica.

Zamknięte kabiny są droższe. Często łączą funkcję wanny i prysznica. Są odizolowane od przestrzeni wspólnej, dzięki czemu zapewniają dobrą izolację. Producenci często zwracają szczególną uwagę na funkcjonalność urządzenia. Otwarte kabiny są tańsze. Są łatwe w instalacji, więc jeśli chcesz, możesz nawet wykonać instalację samodzielnie. Jednak są też wady takiego rozwiązania: jest to ograniczona funkcjonalność, trudne naprawy w przypadku awarii (naprawa rur nie będzie łatwa), a także wzrost wilgotności w całym pomieszczeniu.

Minimalna wielkość to 80×80 cm, dzięki czemu urządzenie można zainstalować nawet w malutkim pomieszczeniu. Jednak duża osoba raczej nie będzie czuła się komfortowo, biorąc prysznic. Czasem warto poświęcić miejsce dla wygody domowników, a rozmiar 90-100 cm uważany jest za uniwersalny. Zwróć także uwagę na kształt. Kwadratowa wanna z prysznicem zajmie więcej miejsca niż półokrągła czy narożna. Jednak to nie zawsze jest minus.

Hydrobox nazywany jest również połączoną kabiną prysznicową. Różnica w stosunku do poprzednich dotyczy rozmiaru i funkcjonalności. Trudno będzie dopasować taką kabinę do projektu małej łazienki bez wanny. Najczęściej warto ją zainstalować na powierzchni, która ma ponad 7 metrów kwadratowych.