Aby zadbać o wzrok i komfort, należy zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie. Na rynku znajdziecie lampki biurkowe dostosowane nie tylko rodzaju wnętrz, ale i do konkretnego użytkownika. Modele te różnią się funkcjonalnościami oraz wzornictwem, na które większość osób zwraca uwagę. Sprawdźcie, jaką lampkę wybrać.

Jaką lampkę na biurko wybrać?

Jeśli organizujecie domowe biuro, kącik do nauki dla dziecka czy wygodne miejsce do czytania, z pewnością rozglądacie się za odpowiednią lampką na biurko. Przyda się szczególnie w ponure dni lub przy pracy do późnych godzin. Na rynku dostępnych jest wiele sprzętów z różnymi funkcjonalnościami, o odmiennych konstrukcjach czy wyglądzie. Podczas podejmowania decyzji, weźcie pod uwagę poniższe porady i parametry, aby przez długi czas cieszyć się dobrym źródłem światła dopasowanym do Waszego wnętrza.

Poszukiwania idealnej lampki biurkowej rozpocznijcie od poznania najważniejszych aspektów tego urządzenia. Przede wszystkim zaplanujcie gdzie ją umieścić. W zależności od wielkości blatu i preferencji ustawcie ją po prawej lub lewej stronie, w odpowiedniej odległości od fotela czy krzesła. Nie bez znaczenia jest oczywiście design, zatem w tej kwestii kierujcie się swoimi upodobaniami i wystrojem pokoju lub biura.

Jednak najważniejszą kwestią jest moc i barwa światła – powinno być ono jak najbardziej zbliżone do słonecznego, które pobudza i motywuje do pracy. Standardowa moc żarówek do czytania powinna wynosić 40-60 watów lub około 500 lumenów. Pamiętajcie jednak, że konieczne są dwa źródła oświetlenia – punktowe, padające bezpośrednio na tekst (lampki na biurko) i rozproszone, padające z góry (na przykład lampa sufitowa lub wisząca).

Rodzaje lampek biurkowych

Asortyment opraw na biurko jest szeroki i kusi rozmaitymi opcjami — warto się z nimi zapoznać przed zakupem. Jeśli nie lubicie czytać tylko przy biurku, to możecie wybrać lampki biurkowe bezprzewodowe, które doładowujecie, gdy akumulator jest pusty. Ważnym elementem lampki na biurko jest jej ramię. Regulowany przegub z łatwością dostosujecie do swojej pozycji i sposobu pracy, natomiast giętki pałąk i jego prostą obsługę z pewnością docenią dzieci. Kolejną opcją jest klips, z którego pomocą przyczepicie lampkę do biurka, gdy nie ma na nim zbyt dużo miejsca.

Zwróćcie też uwagę na klosz. Wybierzcie obracany, zwłaszcza gdy decydujecie się na model bez ruchomego ramienia. Wtedy bez problemu skierujecie strumień światła na zeszyt lub książkę. Jeżeli chodzi o rodzaj żarówek, to możecie wybrać między lampką biurkową z panelem ze stałymi diodami LED lub tradycyjnym gniazdem na żarówkę. Te pierwsze nie podlegają wymianie i świecą nawet do 50 tysięcy godzin. Zwykłe żarówki cechują się mniejszą trwałością, lecz bez problemu znajdziecie je w sklepach i wymienicie.

Lampki dzielą się też pod względem materiału, z którego są wykonane. Do wnętrz w stylu skandynawskim idealnie dopasują się lampki z drewnianymi elementami lub minimalistyczne modele z aluminium. Do pokoju dziecięcego wybierz kolorowe lampki z tworzywa sztucznego, które są nie tylko ładne, ale też wytrzymałe. Oprócz kwestii estetycznej materiał ma znaczenie dla długości użytkowania i odporności.

Dodatkowe funkcje lampek na biurko

Jeśli organizujecie stanowisko pracy, pomyślcie o jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni. Nowoczesne rozwiązania ułatwiają czytanie, utrzymanie porządku, a nawet dostęp do urządzeń mobilnych. Filateliści czy miłośnicy obszernych książek mogą sprawić sobie lampkę z lupą. Taki sprzęt przyda się nie tylko na biurku, ale też podczas robótek ręcznych czy szycia. Niektóre oferują wymienne szkła, dzięki czemu samodzielnie regulujecie stopień powiększenia.

Idealnym wyborem do pokoju dziecięcego lub biura jest lampka z przybornikiem na akcesoria. Przybierają one różne formy, np. z podstawką w kształcie kubka na długopisy, pojemnikiem na notes czy też większe – z szufladkami na artykuły papiernicze. Zyskujecie nie tylko profesjonalnie wyglądające biurko, ale też oszczędzacie czas, który zwykle poświęcacie na szukanie długopisów czy notesów do szybkiego zapisania informacji.

Najnowocześniejszym pomysłem są lampki biurkowe z ładowarką indukcyjną. Taki sprzęt umożliwia bezprzewodowe ładowanie telefonów wyposażonych w odpowiednią funkcję. Niektóre dysponują dodatkowymi portami USB, za pomocą których podłączycie też zwykłego smartfona, słuchawki Bluetooth i inne akcesoria. W prosty sposób pozbędziecie się uciążliwego podłączania przewodów do gniazdka, które często utrudniają wygodną obsługę telefonu.

Jak dobrać źródło światła?

Jak wspomniano wyżej, światło lampki powinno przypominać światło dzienne. Zatem należy wybrać żarówki o barwie 4000-5000 K. W przeciwieństwie do powszechnie używanych ciepłych źródeł światła nie nużą one ani nie męczą zbytnio wzroku. Obecnie możecie znaleźć lampki na biurko ze stopniową regulacją, dlatego w zależności od rodzaju pracy czy nastroju ustawiasz barwę białą, ciepłą lub neutralną.

Nie bez znaczenia jest także oprawa żarówki. Zwykle w przypadku lampek biurkowych posiada symbol E27. W marketach znajdziecie popularne energooszczędne modele LED-owe, halogenowe czy te tradycyjne – żarowe. Przed kupnem zwróćcie uwagę na oznaczenie gniazda i dopilnujcie, by żarówka nie wystawała poza obręb klosza. W takiej sytuacji światło o wysokiej jaskrawości emitowane bezpośrednio utrudnia pracę i skupienie, a także jest szkodliwe dla wzroku.

Jeżeli już wiecie, o czym pamiętać podczas wyboru odpowiedniej lampki, przejrzyjcie dostępne oferty na rynku i określcie swoje oczekiwania. Decydując się na zaawansowany model z ładowarką indukcyjną lub podświetlanym panelem, musicie liczyć się z kosztem od 100 do nawet 350 złotych. Prostsze opcje, które wcale nie ustępują designem tym droższym, to wydatek od 30 złotych w górę.

Bogaty i zróżnicowany ich asortyment ma empik.com na: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/oswietlenie/lampki-biurkowe.