Kuchnia w naturalnej odsłonie, czyli bliska klimatom eko, to połączenie minimalizmu z prostotą. Jasne barwy, najbardziej charakterystyczne dla natury, a do tego dodatki z równie naturalnych surowców.
Jak dobrać te ostatnie do eko kuchni, która ma sporo wspólnego ze skandynawskimi klimatami, ale jest nowoczesna i nieco mniej dekoracyjna?
Drewno na pierwszym planie
W naturalnej kuchni najczęściej stawiamy na drewno. Wybieramy elementy wyposażenia i dodatki, które ukazują usłojenie drewna, jego bardzo ciekawy i niepowtarzany rysunek. Mogą to być zatem zarówno masywne zestawy stołu wraz z krzesłami, jak i drewniane podkładki pod kubki, które oferuje sklep https://www.dekoori.pl/.
Drewniane fronty szafek, drewniana rama okna, a tuż obok niej doniczki z pachnącymi ziołami. Dzięki drewnie kuchnia staje się przytulna i oczywiście odpowiada stylowi eko. Nie brakuje jej także funkcjonalności i komfortu użytkowania, którego tak bardzo potrzebujemy. Są tu za to prostota i minimalizm, dzięki którym nawet tak przyziemna czynność, jak sprzątanie, staje się znacznie łatwiejsza do wykonania.
Roślinne motywy
Warto postawić na roślinne motywy. W pierwszej kolejności będą to liczne doniczki z ziołami. Już same doniczki mogą być naturalnymi dodatkami. Jeśli zaś wykonane są z metalu czy ceramiki, warto poszukać im osłonki, np. z plecionki.
Roślinne motywy mogą zagościć w elementach ściennych. Wśród modnych propozycji znajduje się mech stabilizowany. Nie trzeba go układać na całej ścianie, wystarczy „mszysty” fragment, w ożywczym odcieniu, aby uzyskać efektowny wystrój. Sztuczny mech to produkt, który jest w stanie przetrwać wiele sezonów w niezmienionym stanie. Nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, a jedyne o czym trzeba pamiętać, to znalezienie dla niego miejsca z daleka od źródeł ciepła.
Roślinne motywy to nie tylko natura ożywiona, lecz również kwiatowe wzory. Jeśli na drewnianych krzesłach chcemy ułożyć miękkie poduszki, niech ich poszewki obfitują we wzory liści, najlepiej dużych rozmiarów, bo takie efekty są w tym sezonie dobrze widziane.
Len, jeszcze więcej lnu!
Nie zapominajmy o tkaninach. Postawmy przede wszystkim na len. Materiał, który latem pozwala nam poczuć się komfortowo w długich spodniach, nawet podczas upalnych dni, w kuchni zaś wnosi lekkość i świeżość. Lniane zasłonki, obrusy, podkładki, woreczki na pieczywo czy koszyki na kuchenne rozmaitości. Do wyboru, do koloru!
Kamień i szkło
W eko kuchni sprawdzą się kamień oraz szkło. Kamienne blaty będą trwałe i efektowne wizualnie, a ich ciepła barwa sprawi, że kuchnia nie stanie się zimna i ponura. Szkło doda lekkości. Ponadto w szklanych słoikach i pojemnikach można wyeksponować rozmaite produkty spożywcze. To sposób na udekorowanie kuchennego wnętrza i nadanie mu przyjemnego klimatu.
Nade wszystko warto pamiętać o tym, że kuchnia w stylu eko, naturalna, pełna naturalnych surowców, sprzyja minimalizowaniu użytkowania plastiku. Jest zatem przyjazna zarówno dla domowników, jak i dla środowiska.