Kamienie ogrodowe to dość pojemny zbiór. Na rynku dostępne są kamienie różnego rodzaju, frakcji i koloru. Do najpopularniejszych należy grys, żwir i otoczaki oraz łupek. Jakie kamienie ozdobne do ogrodu wybrać?

Jakie kamienie wybrać do ogrodu nowoczesnego?

W ogrodzie nowoczesnym możemy sobie pozwolić na wyjątkowe kamienie ogrodowe. Biały kamień ogrodowy świetnie się sprawdzi, jeśli zależy nam na uzyskaniu śródziemnomorskiego klimatu. Z kolei czerwony będzie ciekawym kontrastem dla tradycyjnych otoczaków w ziemistych kolorach.

Kamienie ozdobne do ogrodu nowoczesnego mogą, a wręcz powinny mieć ostre i nieregularne kształty. W takim ogrodzie na pierwszy plan nie wysuwa się naturalność, ale innowacyjne rozwiązania, dlatego warto pomyśleć o wodospadzie czy oczku wodnym. Do tego drugiego niezbędny będzie wynajem koparki. Duże otoczaki świetnie prezentują się w otoczeniu wody – całość daje oszołamiający efekt!

Jakie kamienie wybrać do ogrodu rustykalnego?

Obłe i o naturalnych kształtów kamienie ozdobne do ogrodu to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na rustykalnym klimacie. Wyróżniamy otoczaki polodowcowe oraz żwirowe. Te drugie pochodzą z kopalni piasku. Ze względu na drogą obróbkę, kosztują więcej niż grys.

Kruszywa ogrodowe w ogrodzie rustykalnym powinny wyglądać niejako przypadkowo. Polne kamienie dobrze wyglądają w towarzystwie dalii, piwonii, nasturcji, nagietków i bratków. Prawdziwie wiejski ogród nie może być za bardzo uporządkowany. Jego urok tkwi w swojskości i naturalnym porządku.

Jakie kamienie wybrać do ogrodu zen?

Ogrody zen to inaczej ogrody suchego krajobrazu. Najczęściej stosowane kruszywa ogrodowe to żwir i pojedyncze płaskie kamienie. Nie może zabraknąć charakterystycznej japońskiej roślinności, takiej jak drzewko bonsai czy azalie. Kamienie ogrodowe, które nadadzą wyjątkowego klimatu, powinny współgrać z roślinnością i wręcz ją przytłaczać. Co ważne, w ogrodzie zen z założenia się odpoczywa lub medytuje, dlatego aranżacje powinny być minimalistyczne.

Nieodłącznym elementem ogrodu zen jest tzw. sucha rzeka. Żeby wyglądała efektownie, warto rozważyć wynajem koparki, która pomoże ukształtować teren. Do zrobienia suchej rzeki najczęściej używa się drobnych kamieni, żwiru, marmuru lub łupka.

Wybór kruszywa ogrodowego zależy od klimatu panującego w ogrodzie. Nie każde kamienie będą pasowały do nowoczesnych aranżacji i odwrotnie – wiejski styl wymaga innego rodzaju ścieżek i oprawy rabat kwiatowych. Kamienie ogrodowe mają jednak wiele zalet, takich jak trwałość oraz przepuszczalność, dlatego są dobrym wyborem w każdym ogrodzie.

Sprawdź także: https://digilife.pl/jak-ulozyc-kamienie-ozdobne-w-ogrodzie/