Ładowarki teleskopowe to urządzenia, które sprawdzają się zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i w rolnictwie. Ich podstawową funkcją jest przemieszczanie różnych ładunków, co jest znacznie ułatwione za sprawą bogatej gamy osprzętu. Wśród dostępnych akcesoriów znajdują się nie tylko widły i chwytaki, ale także łyżki oraz platformy robocze, pozwalające na użycie sprzętu w roli podnośnika. Ładowarki występują też w różnych odmianach.

Funkcje i budowa ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe to urządzenia o charakterystycznej budowie. Wyróżniają się nisko położonym środkiem ciężkości, gwarantującym znakomitą stabilność, a także wahliwym ramieniem teleskopowym, które jest umieszczone z boku kabiny operatora, co z jednej strony poprawia widoczność we wszystkich kierunkach, z drugiej zamontowany na niewielkiej wysokości wysięgnik ułatwia podejmowanie ładunków znajdujących się blisko poziomu podłoża. Taka konstrukcja powoduje też, że maszyna może być stosunkowo niska, dzięki czemu będzie mogła wjeżdżać do budynków oraz zmieści się pod elementami instalacji przemysłowych czy wszelkiego typu konstrukcjami. Ważną cechą ładowarek teleskopowych jest bardzo dobra zwrotność, jeżeli chodzi o możliwości manewrowania oraz promień skrętu i średnicę zawracania, którą zapewniają cztery koła skrętne o sporej średnicy i szerokości, ułatwiające też poruszanie się w terenie. Ładowarka może więc przemieszczać się, wykorzystując zarówno skręt kół jednej osi, jak i obu, także w tym samym kierunku, co zwiększa opcje o jazdę po skosie. Plusem maszyn tego rodzaju jest również znaczny uciąg, pozwalający na holowanie przyczep lub maszyn.

Konstrukcje ładowarek teleskopowych

Najpowszechniej stosowanym rodzajem ładowarek teleskopowych są klasyczne urządzenia czołowe. Używa się ich z reguły w gospodarstwach rolnych oraz firmach transportowych, a zasadą ich pracy jest przemieszczanie ładunku z użyciem ramienia oraz możliwości jezdnych maszyny. Inną konstrukcję mają teleskopowe ładowarki obrotowe. W takim przypadku możliwy jest również obrót kabiny operatora wraz z ramieniem po rozstawieniu podpór. Taki tryb działania sprawdza się m.in. przy pracach instalacyjno-montażowych oraz przy złożonych zadaniach transportowych, gdzie zachodzi potrzeba podjęcia ładunku w ograniczonej przestrzeni. Sprzęt tego rodzaju ma zwykle znacznie większą wysokość podnoszenia oraz wysięg niż modele czołowe.

Szeroką ofertę ładowarek teleskopowych można znaleźć w firmie DmTech, która prowadzi sprzedaż i serwis ładowarek DIECI, a także zajmuje się obrotem maszynami używanymi, m.in. Manitou czy Merlo.