Chociaż wielu osobom elektryczne urządzenia grzewcze przywodzą na myśl jedynie farelkę, tak naprawdę wybór jest dużo większy. Każdy rodzaj grzejnika działa w nieco inny sposób i cechuje się innymi właściwościami. W tym artykule krótko omówiliśmy te najpopularniejsze. Dzięki temu świadomiej wybierzesz model dla siebie.

Jakie są rodzaje grzejników elektrycznych? 

Grzejnik konwektorowy  

Elektryczny grzejnik konwektorowy wykorzystuje konwekcję do ogrzania pomieszczenia. Urządzenie pobiera zimne powietrze od dołu, a następnie ogrzewa je i oddaje górnym otworem. Cyrkulacja powietrza zachodzi dość dynamicznie i najbardziej efektywnie wtedy, gdy grzejnik umieszczony jest pod oknem. Służą do ogrzania raczej niewielkich pomieszczeń. Szybko się nagrzewają, ale szybko oddają też ciepło. Są zazwyczaj niewielkie i mało ważą, co zwiększa ich mobilność. Mogą być wolnostojące lub montowane na ścianie. Polecane są urządzenia typu grzejnik panelowy

Farelki (termowentylatory) 

Zasada działania farelek jest podobna do konwektorów tzn. powietrze wypychane jest na zewnątrz, a ogrzewane wewnątrz urządzenia (przez specjalną spiralkę). Termowentylatory są jednak mało wydajne, bo chociaż bardzo szybko wydzielają ciepło, jest go raczej niewiele. Farelki służą głównie do ogrzewania punktowego. Ponadto, na uwadze należy mieć urządzenia starego typu – wielu specjalistów podkreśla, że są mało bezpieczne. 

Grzejnik olejowy 

Elektryczne grzejniki olejowe wykorzystują znajdujący się wewnątrz olej. Jest on nagrzewany po włączeniu grzejnika. Potem to właśnie olej oddaje swoje ciepło do pomieszczenia. Nagrzanie takiego urządzenia zajmuje jednak dużo czasu, ale jednocześnie grzejnik dość długo oddaje ciepło. Sprawdzi się więc zwłaszcza tam, gdzie ciepło potrzebne jest przez wiele godzin. Ponadto są to urządzenia ciężkie, więc też mało mobilne. 

Grzejniki na podczerwień 

Urządzenia te wykorzystują podczerwień, dzięki której ogrzewane są wszystkie obiekty wokół, a nie powietrze. Nie zachodzi więc zjawisko cyrkulacji powietrza, czyli nie wzbija się też kurz ani roztocza. To dobre rozwiązanie dla alergików, ale niestety grzejniki te są dość drogie. Z tego powodu nie cieszą się dużą popularnością. 

Jaki grzejnik wybrać? 

Elektryczne grzejniki różnią się sposobem działania, dlatego warto zastanowić się, jakich efektów oczekujemy oraz jakie mamy potrzeby. W większości domów najlepiej sprawdzą się grzejniki konwektorowe, bo są stosunkowo tanie, łatwe w użyciu i montażu. Niemniej, należy pamiętać, że decyzję o zakupie warto poprzedzić dokładnymi obliczeniami. Jeśli chcemy, aby grzejnik ogrzał całe pomieszczenie, trzeba wybrać moc adekwatną do zapotrzebowania cieplnego pokoju.