Posiadanie poddasza to marzenie wielu osób. Jeśli Twój dom ma poddasze, możesz na nim urządzić zarówno sypialnię, salon, jak i kuchnię. W tym ostatnim przypadku może Ci być przydatna garść inspiracji.

Kuchnia na poddaszu – inspiracje

Kuchnia to miejsce spotkań domowników, które łączy się z relaksem i spędzaniem czasu przy ulubionym posiłku. Kuchnia kojarzy się z domem – warto więc zadbać o to, a by była jak najbardziej przytulna i funkcjonalna zarazem. Kuchnia, która znajduje się na poddaszu daje wiele możliwości, a jedną z nich jest światło. Skosy warunkują przestrzeń, ale mogą także być źródłem jasnego, słonecznego światła, które przy dużych oknach może pięknie rozjaśniać pomieszczenie. Warto wykorzystać ten efekt w kuchni. Dodatkowo, jeśli masz taką możliwość, warto w jakieś miejsce wstawić witraże – da to zupełnie niesamowity efekt kolorowego światła.

Dobrze oświetlone kuchnie to przede wszystkim styl skandynawski, modny od co najmniej kilku lat. Tak urządzona kuchnia wprowadza klimat relaksu i koncentracji.

Również samo wnętrze dachu daje wiele możliwości urządzenia kuchni. Stropy możesz pomalować na różne kolory. Może warto wykorzystać naturalne linie i urządzić z nich małe totemy, jeśli jesteś gotów na kuchnię w stylu artystycznym?

W jaki sposób rozplanować przestrzeń w przypadku kuchni na poddaszu?

W przypadku projektowania kuchni ważny jest koncept. Urządzanie kuchni krok po kroku objaśnia MaxMag. Do każdej porady należy jednak dodać szczyptę własnego szaleństwa i kreatywności. W przypadku urządzenia kuchni na poddaszu, ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Poddasze charakteryzuje się tym, że skosy znacznie skracają przestrzeń, możesz jednak zaaranżować pomieszczenie w ten sposób, aby pod skosami ustawić elementy, które są jak najmniejsze. Może to być kuchenka lub mała lodówka.

Skosy to także dobry sposób na umieszczeniu pod nimi elementów, które w innego rodzaju kuchni zabierałyby miejsce. Elementy, których używamy rzadko lub sezonowo, jak na przykład sokowirówki możemy bez problemu ustawić w miejscu, w którym nie będą widoczne i zawadzające.

Skosy to również dobre miejsce, aby wstawić tam niskie szafki. To dobry patent na przetrzymywanie porcelany lub talerzy, z których nie korzystamy na co dzień.

Jakie sprzęty powinny znaleźć się w kuchni na poddaszu?

W kuchni na poddaszu powinno znaleźć się wszystko to, co w każdej innej kuchni, jednak niektóre sprzęty trzeba będzie dostosować. Umiejscowienie okapu kuchennego może w przypadku kuchni ze skosami być nie lada wyzwaniem i wymagać będzie konsultacji z fachowcem.

Również oświetlenie kuchni zamontowane powinno być w nieco inny sposób niż w przypadku kuchni z sufitem płaskim. Warto zastanowić się, jakiego rodzaju lampy chciałbyś lub chciałabyś widzieć w swojej kuchni. Może dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie ledowe, pełzające po belkach i całej przestrzeni poddasza? A może wystarczą Ci lampy stojące? Którąkolwiek opcję wybierzesz, poddasz daje szansę na urządzenie kuchni w bardo przytulny i klimatyczny sposób.