Czy lubicie to uczucie kiedy siedząc w wygodnym i ciepłym domu, bez żadnej potrzeby wychodzenia z niego, patrzycie za okno i widzicie płatki śniegu obijające się o szybę? Jeżeli tak, to pewnie zdajecie sobie również sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie ocieplenie mieszkania. Istnieje wiele metod na jego ogrzanie — począwszy od pieców w kotłowni, przez ogrzewanie na prąd, aż do ogrzewania gazowego. W poniższym artykule skupimy się na tym ostatnim.

Ogrzewanie gazowe — korzyści

Jakie korzyści płyną z gazowego ogrzewania domu? Po pierwsze możemy być pewni, że działamy w sposób ekologiczny — w obecnych czasach jest to istotny czynnik, na który powinno zwracać się uwagę. Poza tym jest to wygodne i mało czasochłonne rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu domu czy mieszkania. Urządzenia do ogrzewania gazowego są łatwe w użyciu, bardzo sprawne i nie wymagają częstych konserwacji.

Jeżeli już się zdecydowałeś na ogrzewanie gazowe, pewnie zastanawia Cię jaki typ grzejnika powinieneś wybrać. Znamy miejsce, w którym możesz odnaleźć swój wymarzony grzejnik — sprawdź w sklepie artykulygrzewcze.com, gdzie istnieje szeroki wybór grzejników, a my podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę, przy wyborze odpowiedniego kaloryfera do ogrzewania gazowego.

Ogrzewanie gazowe — jaki grzejnik?

  1. Przede wszystkim najpierw należy sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonany dany kaloryfer. Wymiana ciepła w grzejnikach może odbywać się na dwa sposoby — pierwszy to konwekcja, a drugi to promieniowanie. Konwekcja polega na ogrzewaniu otaczającego powietrza, natomiast promieniowanie polega na przekazywaniu ciepła za pomocą fal elektromagnetycznych.
    Najlepszym wyborem mogą okazać się grzejniki, które wykonane są z metali charakteryzujących się najlepszym przewodnictwem cieplnym — wśród takich możemy wyróżnić grzejniki wykonane z aluminium lub miedzi. Wymiana ciepła przez tego typu grzejniki odbywa się niemal wyłącznie na zasadzie konwekcji. Możemy oczywiście pójść w wybór bardziej tradycyjny i wybrać te, które wykonane są ze stali lub żeliwa. Istotne jest, żeby dokładnie sprawdzić zdolność wymiany ciepła przez dany grzejnik oraz odporność na korozję metalu, z którego jest wykonany.
  2. Ważnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić naszą uwagę, jest moc cieplna urządzenia. Zastanawiasz się jak ustalić jaką moc grzewczą potrzebujesz? Dużo zależy od budynku, w którym zamontujemy nasz grzejnik. W dobrze izolowanych budynkach będziemy potrzebować grzejników o niższej mocy grzewczej, niż w przypadku budynków o gorszej izolacji. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy fachowców, by mieć pewność, że wybraliśmy odpowiednie urządzenie.
  3. Z pozoru prozaicznym, choć niemniej ważnym punktem, przy wyborze odpowiedniego grzejnika jest jego wygląd. Ważne jest, by pasował do wystroju pomieszczenia, w którym go umieścimy. Na szczęście producenci grzejników wzięli to pod uwagę i obecnie na rynku jest wiele różnorodnych urządzeń, z których każdy wybierze coś dla siebie.
  4. Istotnym punktem wyboru grzejnika, nad którym powinniśmy się pochylić, jest jego wielkość. Oczywiście musi pasować do miejsca, w którym go chcemy umieścić. Warto też dostosować wielkość grzejnika, do wielkości pomieszczenia, w którym będzie zainstalowany. W małych pomieszczeniach wybór dużego grzejnika, a tym samym dużej powierzchni cieplnej, może powodować jego przegrzanie. Z kolei zakup zbyt małego urządzenia, może spowodować niedogrzewanie pomieszczeń. Dlatego ważne jest, by określić zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia, w którym umieścimy nasz grzejnik.

Wyrażamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomógł Ci w wyborze idealnego grzejnika. W razie jakichkolwiek pytań warto oczywiście skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie i rozpocząć swoją przygodę z ogrzewaniem gazowym.