Gięcie to jedna z najpopularniejszych form obróbki metali, która umożliwia formowanie blach, rur, profili, a także innych produktów do pożądanego kształtu. Aby zapewnić właściwy efekt oraz usprawnić cały proces, wykorzystuje się specjalne urządzenia zwane giętarkami. Dla lepszej optymalizacji pracy, charakteryzują się one zróżnicowanymi parametrami. Mogą być one sterowanie numerycznie lub ręcznie. Dlaczego giętarka jest tak ważna na budowie?

Giętarka – trzpieniowa czy beztrzpieniowa?

Giętarki trzpieniowe i beztrzpieniowe służą do zaginania rur i profili. Dzięki nim możliwe jest sprawne zaginanie, wyginanie oraz ucinanie rur cienkościennych, grubościennych oraz pforili metalowych.

Giętarki beztrzpieniowe działają na zasadzie nawijania profilu lub rury na matrycę. Świetnie sprawdzą się podczas mniej skomplikowanej obróbki rur ora profili. Do ich zalet należy zaliczyć możliwość szybkiej zmiany formy. Mogą być one wykorzystywane zarówno podczas prac pojedynczych, jak i podczas powtarzalnego gięcia detali przestrzennych.

Giętarki trzpieniowe to z kolei bardziej profesjonalne urządzenia wyposażone w trzpień, który wypełnia profile lub rury. Pozwala on na uzyskiwanie ciasnych wygięć. Tego typu urządzenia rekomendowane są przede wszystkim do obróbki cienkokształtnych rur. Mają one bowiem naprawdę szerokie możliwości gięcia i są niezwykle wytrzymałe.

Giętarki do blach

Giętarki do blach służą do formowania płaskich powierzchni o różnorodnej grubości i zróżnicowanym wymiarze. Umożliwiają one nie tylko gięcie, ale i zaginanie oraz przecinanie. Najpopularniejszy podział giętarek do blach to:

  • pasy krawędziowe – wyróżnia je duża powierzchnia robocza i wysoka siła nacisku. Umożliwiają formowanie bardzo grubych i twardych arkuszy.
  • giętarki segmentowe – w klasyfikacji umieszczone są pomiędzy prasami krawędziowymi a zaginarkami dekarskimi. Mogą być urządzeniami całkowicie automatycznymi lub półautomatycznymi.
  • zaginarki dekarskie – wykorzystuje się je do zaginania cienkich arkuszy blach.

Giętarki na budowie – zastosowanie

Giętarki do rur to urządzenia przemysłowe, które swoje zastosowanie znajdują w budownictwie, przemyśle, rolnictwie, podczas produkcji detali konstrukcyjnych i architektonicznych, detali meblowych i wyposażenia wnętrz, a także w wielu innych dziedzinach. Umożliwiają one odpowiednie zaginanie rur, profili oraz prętów. Pozwalają na stworzenie indywidualnej konstrukcji stalowej. To jednak nie wszystko. Niektóre modele sprawdzą się także podczas obróbki elementów drewnianych. Kształtują one rury oraz profile na potrzeby danego projektu.